Лікування

протонна терапія

Зміст Приховати
 1. Що це
 2. Показання
 3. Протипоказання
 4. за яких типах раку використовують
 5. Етапи
 6. Побічні ефекти
 7. Ефективність

Протонна терапія — це найбільш сучасний метод, який застосовується при лікуванні онкологічних хвороб. Це різновид променевої терапії. Відмінність полягає лише в тому, що протони більш точно діють на атипові клітини, в результаті чого здорові тканини практично не ушкоджуються.

Що це

Протонно-променева терапія відноситься до різновидів променевого методу в лікуванні злоякісних пухлин. У той момент, коли протони (позитивно заряджені частинки) потрапляють в ракові клітини, відбувається руйнування їх ДНК. В результаті здатність до розмноження втрачається, в зв’язку з чим припиняється подальше зростання пухлинного освіти.

Протонно-променева терапія — різновид радіотерапії при лікуванні онкологічних процесів.

Має на увазі вплив на ракові клітини позитивно заряджених частинок, зупиняю подальше зростання і поширення пухлини.

Побічні ефекти: випадання волосся, алергія, підвищена стомлюваність, безпліддя, рецидив.

Дана терапевтична методика призначається і при лікуванні онкологічних захворювань у дітей, так як вона має в два рази менше побічних ефектів на відміну від інших методів.

Також варто відзначити, що протонна терапія ніяк не позначається на подальшому розвитку і зростанні дитячого організму.

Після закінчення курсу відбувається зменшення новоутворення в розмірах, він припиняє здійснювати подальше поширення.

Ефект від лікування буде залежати від безлічі факторів, зокрема, від рівня чутливості ракових клітин до опромінення і від загального стану хворого.

Показання

Лікування раку протонами показано при всіх видах онкологічних хвороб. Крім того, цей метод може виступати в якості єдино можливого для більшості хворих.

Протонно-променева терапія застосовується, перш за все, в разі неоперабельности пухлини або коли сам пацієнт відмовляється від хірургічного втручання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  лімфодіссекція

Також показанням є близьке розташування злоякісного новоутворення по відношенню до головного мозку, серцевому м’язі або хребту. При таких станах проведення операції буде викликати певні складнощі у виконанні. Крім того, хіміотерапія може спровокувати розвиток ускладнень, оскільки в цьому випадку вона робить негативний вплив на багато життєво важливі внутрішні органи.

Протонна терапія є незамінною при лікуванні пухлин невеликих розмірів за умови відсутності метастазування.

у дітей лікування раку також рекомендується здійснювати цією методикою, оскільки вона відноситься до менш травматичним і викликає значно менше побічних ефектів.

Ще варто відзначити, що даний різновид лікування онкопатологій може використовуватися при збоях в роботі серця і судинної системи, у людей з діагностуванням цукрового діабету, а також по відношенню до літніх онкохворим.

Протипоказання

Незважаючи на безліч переваг, протоновую терапія в онкології має певні обмеження до застосування. Таким чином, даний вид лікування протипоказаний при:

 • променевої хвороби.
 • розвитку захворювань інфекційної природи походження на стадії загострення.
 • серйозні порушення функціонування кровотворної системи.
 • гострої або підліткової стадії інсульту та інфаркту.

Крім того, протонна терапія не застосовується при гарячкових станах, які проявляються в результаті супутніх патологічних процесів.

за яких типах раку використовують

терапія протонами застосовується при злоякісному ураженні печінки, очей, простати, легенів, сечовивідних органів, матки, підшлункової залози і стравоходу, молочних залоз.

Позитивний результат відзначається в терапії епітеліальної карциноми, хордоми, саркоми кісткової і м’якої тканин. Також спостерігаються поліпшення при боротьбі з раком головного мозку.

Етапи

Перед проведенням протонної терапії пацієнт повинен пройти певне діагностичне обстеження. Як правило, фахівець направляє його на магніторезонансну і комп’ютерну томографію, що дає можливість визначити точне місце розташування злоякісної пухлини, її розміри і форму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Стентування жовчних проток

На підставі результатів дослідження здійснюється формування тривимірного комп’ютерного зображення, моделювання форми, проводиться розрахунок часу впливу іонізуючого променя і його напрямок.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

Далі фахівець створює персональний коллиматор зі сплаву Вуда, який визначає форму пучка, а також болюси, що дозволяють коригувати глибину проникнення. Це необхідно для того, щоб виникнення піку впливу відбулося саме в місці локалізації новоутворення.

Також виготовляються фіксуючі пристосування, необхідні для фіксації пацієнта в одному положенні на кожному етапі терапії.

Безпосередньо перед терапевтичної маніпуляцією фізики готують аппертурное пристосування і тканекомпенсірующіе фільтри.

На той момент, коли призначена процедура, хворий знаходиться в спеціальній кімнаті з випромінювачами. Він сідати в крісло або приймає положення лежачи на рухомому столі. Якщо радіохірургія проводиться в області головного мозку, то для забезпечення додаткової фіксації фахівець надягає хворому індивідуальну маску, що має вигляд сітки з пластика.

Проведення опромінення здійснюється фракційним способом. Перед кожною фракцією роблять рентген, який дозволяє оцінити точність впливу на пухлинне утворення. Якщо результати збігаються з раннім плануванням, то проводиться опромінення. У разі невідповідності робиться коригування оператором.

За тривалістю один сеанс займає не більше 20 хвилин. По його завершенні хворому дають відпочити в спеціально відведеному для цього приміщенні. В цей же момент оцінюється його загальний стан. При відсутності погіршень пацієнт може йти додому.

Побічні ефекти

Як і при застосуванні інших методик, протонно-променева терапія може спровокувати появу деяких наслідків. Інтенсивність їх прояви багато в чому залежатиме від дозування опромінення. Більш виражені ускладнення будуть спостерігатися при одночасному використанні хіміотерапевтичного лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  брахітерапія

У більшості випадків після процедури у пацієнта починають випадати волосся. Крім того, виникають алергічні реакції на шкірних покривах в місцях проникнення пучків протонів.

Також хворий може скаржитися на підвищену стомлюваність. Такий стан можливо в тому випадку, коли випромінювання здійснювалося по відношенню до злоякісних пухлин значних розмірів.

Прояв ранніх наслідків може відзначатися ще в момент терапії або відразу після її закінчення. Як правило, такі побічні ефекти мають здатність до самостійного зникнення протягом декількох тижнів. Серед них виділяють виразки на слизових, порушення стільця, зокрема, пронос, відсутність апетиту, сильні головні болі.

Пізні ускладнення, як правило, можуть з’явитися через кілька місяців або навіть років. До них відносять розвиток безпліддя, порушення систем і органів, рецидив онкологічної хвороби.

Ефективність

Відповідно до досліджень, протоновую терапія при раку сприяє збільшенню тривалості життя в 98 відсотках випадків.

Якщо відзначаються зміни в головному мозку, то показник збільшується з 35 до 75%. При відсутності процесу метастазування ефективність лікування деяких форм онкозахворювання досягається практично у 100% хворих.

Протонна терапія є ефективною методикою для боротьби з різними видами раку. Але, незважаючи на численні переваги процедури, не потрібно забувати, що вона має свої певні протипоказання і побічні ефекти.

Схожі статті

дренаж печінки

elena elena

Атипова резекція легені

elena elena

мастектомія

elena elena

хіміотерапія

elena elena

Томотерапія

elena elena

Дренаж жовчних проток

elena elena

стереотаксическая радіохірургія

elena elena

лапароскопія

elena elena

харчування

elena elena

Залишити коментар