Лікування

Радіочастотна абляція печінки

Зміст Приховати
 1. Що таке
 2. Показання
 3. Протипоказання
 4. техніка виконання
 5. Результати і виживання
 6. Можливі наслідки

Лікування пухлини печінки злоякісного характеру — актуальна проблема в області хірургічної гепатології. Більшість операцій роблять в результаті ураження печінки метастазами. Технології сучасної медицини, які використовуються при лікуванні злоякісних новоутворень, ставлять перед собою нові цілі — не просто вилікувати захворювання, але ще і зменшити негативний вплив на здорові органи. Для цих цілей застосовується радіочастотна абляція (Мірча).

Що таке

Абляція — це метод, при якому хімічні або температурні чинники впливають на пухлинне новоутворення (не виключається їх застосування в комбінації) . В результаті ракові клітини руйнуються і гинуть. Щоб вплив був максимально точним, в пухлину вставляють електрод, який подає струм з частотою до 500 ГЦ.

Радіочастотна абляція — метод лікування злоякісних пухлин за допомогою температурного або хімічного впливу.

Складається з 5 етапів: планування, прицілювання, моніторинг, контроль, оцінка ефективності.

Проводять процедуру трьома способами — лапароскопічним, за допомогою черезшкірного введення, лапаротомних.

На початкових етапах використання даного способу впливу піддавався незначний обсяг тканин (не більше 2 см). В даний час, завдяки вдосконаленню апаратури, з’явилася можливість досягнення деструкції патогенних клітин до 7 сантиметрів.

До показання відноситься і те, що пухлина має проглядатися на УЗД і КТ, ситуація, коли новоорбазованіе не було видалено при використанні попередньої абляції, можливість безпечного доступу до ракових клітин.

Онколог, мамолог, хіміотерапевт

Буцик Наталія Геннадіївна
Стаж 32 роки

Показання

До того моменту, коли була запроваджена радіочастотна абляція, згідно з дослідженнями, вченим вдалося довести ефективність введення етанолу через шкіру, а також кріоабляціі при лікуванні онкологічного захворювання печінки. Це посприяло тому, що Мірча стали застосовувати щодо неоперабельних пухлин, що утворюються на тлі розвитку цирозу печінки.

Через деякий час дана методика стала застосовуватися серед хворих з метастазами печінки, яким була протипоказана резекція через швидке поширення пухлини або тяжкості супутніх патологічних процесів.

Спочатку дане метастазування мало колоректального природу походження. Трохи пізніше стало відомо, що Мірча стали застосовувати при поширенні метастазів раку яєчників, шлунка, молочних залоз, підшлункової, а також при нейроендокринних і пухлинах м’яких тканин.

З плином часу, завдяки удосконаленню обладнання та набутому досвіду, показань до проведення радіочастотної абляції ставало все більше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  мастектомія

Мірча показана в наступних випадках:

 1. Раніше на печінки була проведена радикальна операція, при цьому позаниркових метастази були відсутні.
 2. У органі виявлено не більше 5 метастазів з стороннього джерела. У разі, якщо діагностовано нейроендокринна пухлина, допустимо трохи більше число метастазів печінки.
 3. Патологічний осередок не перевищує в розмірах більше 4 сантиметрів. У цьому випадку може бути допущено більше число, але тільки за умови, що інші методи терапії, наприклад, хіміотерапія, дали позитивний результат.
 4. Пухлина була вилікувана в повному обсязі при використанні інших терапевтичних заходів.
 5. Хвороба почала рецидивировать після проведення ефективного лікування. Не виключається і радіочастотна абляція.
 6. Стали з’являтися метастази після проведення резекції.
 7. За допомогою ультразвукового дослідження або комп’ютерної томографії було виявлено метастазування.

Крім того, використання даного методу набуло широкого застосування при таких ситуаціях, коли магістральні судини і жовчні протоки розташовані в більш, ніж 1 сантиметрі від пухлинного новоутворення.

Протипоказання

Проведення процедури може бути протипоказано в наступних випадках:

 • розпад пухлини.
 • більше 5 метастазів (виключаються ті випадки, коли присутні високодиференційовані новоутворення, або пухлина росте протягом тривалого періоду).
 • близько розташовані освіти по відношенню до жовчних протоках великих розмірів і жовчному міхурі (може спровокувати хворобливість в результаті проведення Мірча).
 • відстань до нервових сплетінь і великих судин менше одного сантиметри.
 • близька локалізація щодо діафрагми.

Якщо виявлені нейроендокринні гормонально активні новоутворення, то в більшості випадків схема терапії, що складається з абляції великих вузлів з подальшим проведенням імуно або хіміотерапії, дає позитивний результат.

Техніка виконання

Проведення абляції полягає у виконанні п’яти послідовних етапів:

 • планування.
 • прицілювання.
 • моніторинг .
 • контроль.
 • оцінка ефективності.

В процесі планування радіочастотної абляції при наявності пухлини первинного типу і метастазів відбувається оцінка можливості щодо введення електрода в центр вогнища ураження. Зараз використовується три способи:

 • лапароскопія.
 • чрескожное введення.
 • лапаротомного доступ.

Найбільшу поширеність отримав спосіб чрескожного введення, контролюється апаратом ультразвукового дослідження, з огляду на те, що він має низьку інвазивністю і ефективністю з точки зору економіки.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Стома

В деяких випадках даний метод проводять амбулаторно за один день із застосуванням місцевого анестезуючого препарату. Якщо потрібно кілька сеансів абляції, то використовують нейролептаналгезію або загальний наркоз.

Лапароскопія або відкритий доступ застосовуються при:

 • ризики розвитку кровотеч.
 • поверхневих осередках .

Лапароскопічний метод проводиться контактним інтраопераційним УЗД за допомогою лапароскопічного датчика. Дана методика в порівнянні з чрескожной є найбільш інформативною, що дає можливість ухвали не діагностованих раніше вогнищ.

Проведення Мірча з лапаротомного доступу можливо при виявленні множинних злоякісних пухлин, а також при їх розташуванні поруч поблизу до жовчних протоках і великим кровоносних судинах.

При виконанні процедури останніми двома способами можливе застосування Pringle прийому. Щоб полегшити абляцию великих новоутворень, допускається на деякий час віджимати судини печінково-дванадцятипалої зв’язки.

Етап прицілювання і позиціонування електрода здійснюється за допомогою комп’ютерної томографії та ультразвукового дослідження. УЗД вважається найбільш швидким, економічним і безпечним контролюючим методом установки, в результаті чого вдається домогтися більш точної візуалізації його розташування.

Від того, наскільки точно буде встановлений електрод, залежить повнота некрозу пухлинного новоутворення. Складнощі при проведенні методу множинної перекривається абляції полягають в тому, що необхідна гарантія повного розпаду ракових клітин.

Не менш важливу роль при Мірча грає моніторинг і контроль. Серед стандартних оціночних методик виділяють:

 • магнітно-резонансну томографію.
 • ультразвукове дослідження.
 • комп’ютерну томографію.

Також може застосовуватися УЗ-сканування з застосування контрастної речовини або 3Д-реконструкцією. Щоб поліпшити якість моніторингу, найчастіше використовують КТ з контрастом, оскільки даний спосіб вважається більш інформативним. Основними критеріями адекватності коагуляції буду виступати край вогнища ураження і розміри.

Після проведення повної абляції дефект стає гомоцентрічним по відношенню до новоутворення і набуває великі обсяги. Краї також повинні бути гладкими і чіткими без присутності вузлів по периферичної області.

Результати і виживання

На ефективність і віддалену виживаність в більшій мірі впливає частота повних некрозів. Даний показник буде залежати від особливості і розміру пухлинного новоутворення і варіюється в межах 24-98 відсотків. Максимально ефективні результати вдалося отримати, коли пухлина не досягала більше двох сантиметрів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дренаж жовчних проток

Від того, наскільки пухлина збільшується в розмірах, безпосередньо залежить і ризик розвитку рецидивів. Однак це не означає, що потрібно відмовлятися від радіочастотної абляції. Крім того, даний факт ще не свідчить про отримання 100-процентного негативного результату.

Щоб охоронити життєдіяльність і функціональність органу, необхідно, щоб обсяг тканини, що підлягає некрозу, не перевищував допустимих значень. Для визначення обсягу повторних робіт і коригування термінів, важливо враховувати оцінку змін ураженого органу під час проведення першого сеансу радіочастотної абляції.

Грунтуючись на результатах порівняльного аналізу виживаності після проведення Мірча хворим, у яких було діагностовано до 3 вузлів гепатоцелюлярного раку , що не перевищують в розмірах 5 сантиметрів, на тлі розвитку цирозу печінки класу А, при цьому були відсутні екстрапеченочних поразки, були зроблені певні висновки.

Так, після Мірча тривалість життя протягом одного, двох і трьох років склала, відповідно, 95,8, 86,8 і 80 відсотків, що нічим не відрізняється від показників резекції при таких же умовах. Отже, Мірча може застосовуватися в якості альтернативи оперативного втручання по відношенню до операбельним пацієнтам.

Можливі наслідки

Всі негативні наслідки, які можуть виникати після абляції, підрозділяються на малі, усуваються консервативними методами , і великі, що вимагають проведення повторної операції.

в залежності від часу походження, можуть бути:

 • безпосередніми — проявляються в перші кілька годин.
 • пЕРІОПЕРАЦІЙНОЇ — розвиваються протягом місяця.
 • пізні — формуються більш 30 днів.

До першої групи належать:

 • пошкодження полого органу.
 • кровотечі.
 • пневмоторакс.
 • гемоторакс.

до другої групи входять:

 • жовчний свищ.
 • абсцеси.
 • холецистит в гострій формі .

Серед пізніх ускладнень виділяють:

 • пухлинну диссеминацию.
 • билиарную стриктуру.

Також можлива поява:

 • реактивного плевриту.
 • Білом.
 • термічного пошкодження поруч розташованих структур.
 • печінкової недостатності.
 • сегментарного інфаркту печінки.
 • міоглобінемія.
 • тампонади серця.

Число прояви негативних наслідків після процедури радіочастотної абляції варіюється в межах 0-27 відсотків. Смертельний результат — до 1%.

Радіочастотна абляція вже зайняла своє місце серед комбінованих терапевтичних методів щодо усунення злоякісної пухлини. Незважаючи на численний досвід, до цих пір так і не вдалося отримати відповіді на багато питань, щодо показань і протипоказань, моніторингу, можливості комбінувати Мірча з іншими методиками та інші.

Схожі статті

абластика

elena elena

протонна терапія

elena elena

мастектомія

elena elena

Стентування жовчних проток

elena elena

колостома

elena elena

Дренаж жовчних проток

elena elena

Стома

elena elena

стереотаксическая радіохірургія

elena elena

Атипова резекція легені

elena elena

Залишити коментар