Лікування

стереотаксическая радіохірургія

Зміст Приховати
 1. Що таке
 2. За яких типах раку застосовується
 3. Показання
 4. Протипоказання
 5. Як проводять
  1. Масочная фіксація
  2. Сканування
  3. Планування лікування
  4. Опромінення
 6. Плюси терапії
 7. Побічні ефекти
 8. Ефективність

Стереотаксична променева терапія — це одна з різновидів сучасної радіохірургії, метод якої полягає в застосуванні високоточного випромінювання, що впливає на пухлинні утворення. На початку появи вона використовувалася тільки при виявленні пухлин головного мозку. Надалі області взаємодії значно збільшилися.

Що таке

Стереотаксична радіохірургія є один з видів променевого лікування, в результаті якого опромінення на вогнища ураження подається високими дозуванням. Потрібно, як правило, від одного до п’яти сеансів. У разі коли призначається тільки 1 сеанс високодозової опромінення, така тактика має назву радіохірургії. Якщо застосовується 3-5 курсів, то мова йде вже про стереотаксической радіотерапії.

При виборі тактики проведення терапевтичних заходів необхідно враховувати такі показники, як розмір і місце локалізації злоякісного новоутворення.

стереотаксичні опромінення відноситься не до хірургічного втручання з традиційної точки зору, а до неінвазивним процедурам. Основу її становить постачання великої кількості випромінювання безпосередньо в осередок ураження. При цьому здорові тканини залишаються непорушними. Саме в цьому і полягає відмінність даної технології від інших лікувальних тактик.

За яких типах раку застосовується

Стереотаксична радіотерапія застосовується при діагностуванні пухлин злоякісного характеру, які можуть бути як первинними, так і вторинними. Крім того, така методика може бути спрямована на судинні мальформації хребетного відділу і головного мозку.

За допомогою цієї процедури можна проводити лікування таких захворювань, як глінома, менінгіома, невриноми акустичного типу, невралгія трійчастого нерва, вторинні злоякісні утворення , рак підшлункової, молочної і передміхурової залоз, пухлина печінки, нирок, недрібноклітинний рак та інші.

Показання

Стереотаксична радіохірургія застосовується перш за все щодо пухлинних утворень, які на діагностичному зображенні мають чітко візуалізіруемую кордон. Крім того, дана тактика призначається в тому випадку, коли немає можливості провести хірургічне втручання через наявність супутніх захворювань або при особистому відмову від операції самого хворого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  стентування стравоходу

Також метод використовується в післяопераційний період або після променевої терапії, коли необхідно видалити залишилися атипові клітинні структури в ураженому органі або в лімфатичних вузлах.

Лікування таким способом можливо також при хорошому відмежування пухлини від поруч розташованих анатомічних структур і тканин, при її розташуванні в паренхиматозном органі, при раніше проведеному опроміненні, а також в разі збільшення ризиків повторного появи хвороби після хірургічного лікування.

Протипоказання

Процедура не застосовується в тому випадку, коли злоякісне новоутворення в розмірах перевищує більше 3-5 сантиметрів. Це пояснюється тим, що при впливі опромінення на вогнище ураження також відбувається пошкодження оточуючих здорових тканинних структур. В іншому обмежень до даної методики фахівці не виділяють.

Як проводять

Весь процес проходить в кілька етапів.

Масочная фіксація

Перш ніж починати стереотаксичне лікування, пацієнту проводяться спеціальні передпроменевої підготовчі заходи. У цей момент фахівці виготовляють індивідуальну маску і розробляють терапевтичну схему.

Серед усіх компонентів, що застосовуються в ході процедури за допомогою гамма-ножа, виділяють раму стереотаксического апарату. Саме вона робить всі необхідні розрахунки, що дозволяє домогтися максимально точного опромінення.

При ураженні головного мозку дане пристосування просто необхідно, оскільки фіксує голову в нерухомому стані. У місці, де скріплюються гвинти, вводиться анестезуючий засіб місцевої дії.

Сканування

При використанні стереотаксичної радіохірургії знімки отримують за допомогою проведення магніторезонансної або комп’ютерної томографії. У разі необхідності пацієнту також може бути призначена ангіографія.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною .

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

Крім того, не виключаються моменти раніше проведеного сканування хворого. Однак в таких ситуаціях в будь-якому випадку роблять повторні зображення з локалайзером на рамі, що сприяє більш точному визначенню положення пухлини, а також поруч розташованих анатомічних структур по відношенню до координат стереотаксического апарату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  цітокінотерапія

Після того як всі необхідні зображення будуть отримані, починають моделювати опромінення. Для виконання цього завдання використовується спеціальна планована система.

Коли отримані дані пройдуть необхідну обробку, починається безпосередньо розробка терапевтичної схеми. В цей період хворий може трохи відпочити.

Планування лікування

На даному етапі складається безпосередньо сам план, а також розраховуються параметри випромінювання, завдяки чому доза опромінення буде розподілена максимально рівномірно, виходячи з всіх особливостей хворого.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

В кожному випадку схема ліку ня розробляється в індивідуальному порядку. При цьому повинні враховуватися медичні показники.

Остаточно складений план в обов’язковому порядку проходить експериментальну перевірку. При відсутності відхилень його затверджують і застосовують в дії.

Опромінення

Тривалість одного сеансу може займати хвилини або навіть години. Все буде залежати від розміру пухлинного освіти і ступеня ураження. Перш ніж починати лікування, пацієнта укладають на спеціальний рухається стіл і засовують його в блок радіації.

Процедура безболісна і безшумна. Хворий усвідомлює все, що відбувається навколо. Усередині камери грає музика.

Контроль за ходом терапевтичної маніпуляції ведеться групою фахівців. Це фізики, радіолог, нейрохірург, анестезіолог і нейрорентгенологів.

Плюси терапії

Одним з основних достоїнств стереотаксической хірургії є те, що завдяки їй у фахівців з’явилася можливість лікувати пухлини навіть самих незначних розмірів , розташованих глибоко в тканинах. До недавнього часу така локалізація новоутворень належала до категорії неоперабельних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  гормонотерапія

Якщо порівнювати з традиційною променевою терапією, то стереотаксичну тактику можна використовувати повторно в разі рецидиву захворювання.

Серед інших позитивних сторін виділяють неінвазивний, короткий період відновлення, можливість лікування злоякісного процесу в амбулаторних умовах, мінімум ускладнень.

Побічні ефекти

Незважаючи на те що ймовірність розвитку наслідків від застосування стереотаксичної терапії зводиться до мінімуму, виключати їх все одно не варто.

Ризик появи ускладнень може збільшуватися залежно від віку хворого, наявності патологій хронічної форми і проведених раніше оперативних втручань.

до ранніх побічних ефектів відносять підвищену стомлюваність, слабкість, головні болю, почервоніння шкірного покриву в місці радіоактивного впливу, пігментацію, незначне випадання волосяного покриву.

Також може спостерігатися відкриття кровотечі, набряклість, оніміння, труднощі з ковтанням, напади нудоти і блювоти, порушення стільця, зокрема, діарея, судоми.

Серед пізніх ускладнень, які можуть проявитися навіть через кілька років , виділяють порушення з боку спинного, головного мозку, порожнини рота, дисфункція роботи нирок, суглобів, легенів та інших органів.

Також може розвинутися безпліддя, втрата слуху, парези, інсульт.

ефективність

Стереотаксична радіохірургія є однією з найбільш ефективних процедур, оскільки може застосовуватися навіть по відношенню до найменших пухлин, розташованим в глибоких шарах тканин.

Згідно зі статистичними даними, приблизно у 1 / 3 хворих після використання гамма-ножа пухлина зменшилася в розмірах, у решти пацієнтів зростання новоутворення припинявся.

стереотаксичні опромінення — це більш сучасна різновид променевої терапії. Застосовується при лікуванні ракових захворювань. Однак, необхідно пам’ятати, що така методика протипоказана при пухлинах великих розмірів. Ускладнення виникають рідко, але від них ніхто не застрахований.

Схожі статті

дренаж печінки

elena elena

Дренаж жовчних проток

elena elena

гормонотерапія

elena elena

колостома

elena elena

Атипова резекція легені

elena elena

міомектомія

elena elena

таргетная терапія

elena elena

Лазерна терапія в гінекології

elena elena

біотерапія

elena elena

Залишити коментар