Лікування

Стома

Зміст Приховати
 1. Що таке стома
 2. Види
  1. Тимчасова
  2. Постійна
 3. Для чого потрібна стома
 4. Показання
 5. Підготовка
 6. Проведення процедури
  1. Тимчасова
  2. Постійна
 7. Дієта
 8. Ускладнення
 9. Період реабілітації
 10. самостійний догляд
 11. Як видалити кал
 12. Що робити, якщо стома не працює

При лікуванні деяких захворювань кишечника з’являється необхідність видалення частини кишечника. Для вільного виходу калових мас встановлюють стому. Пацієнту при цьому потрібно правильно виконувати процедуру по її очищенню і дотримуватися правил гігієни.

Що таке стома

Стомірованіе пацієнтів здійснюється при захворюваннях, коли відбувається ураження кишечника, коли при оперативному втручанні відбувається видалення частини органу.

Стома — спеціальний пристрій, що забезпечує вихід калових мас при видаленні частини кишечника. Установка вимагає регулярного догляду і дотримання спеціального харчування.

При неякісному виконанні рекомендацій розвивається ішемія запальні процеси, нагноєння, інфікування тканин.

Стома є отвір, яке роблять в черевній порожнині. Через нього вводять кишку. Вона не має нервових закінчень, а процес виходу калу не контролюється організмом.

Види

В медицині виділяють кілька типів стом, призначених для виведення калу або входу повітря в трахею.

в залежності від того, де розташовується рана в стінці черевної порожнини, виділяють колостому і мулистому. Перший тип використовується при ураженні товстої кишки. Вихід екскрементів проводиться двічі на добу або при появі дискомфорту.

При ураженні тонкого кишечника встановлюють мулистому. У пацієнтів при цьому відзначається порушення стільця, регулярно виникає діарея. В результаті погіршується загальний стан, порушується водно-сольовий баланс.

Як лікувати запалення шкіри навколо колостоми

Стома — спеціальний отвір, що з’єднує порожнистий уражений орган з катетером або зовнішньої трубкою.

Ілістома формується з тканин клубової кишки. Її формують в черевній порожнині з правого боку.

Відповідно до форми розрізу черевної стінки, виділяють опуклі, опуклі і втягнуті стоми. Також вона може формуватися на певний час або для сталого функціонування.

Тимчасова

Свідченням є відсутність можливості у пацієнта здійснити акт дефекації до проведення операції. Стома даного типу частіше встановлюється при пухлинах і спайках, які мають великі розміри і перекривають просвіт органу.

Після операції по видаленню новоутворення здійснюється процедура щодо закриття стоми, так як орган після терапії починає нормально функціонувати.

Постійна

Використовується у випадках, коли за допомогою операції відновити втрачену функцію органу неможливо через певні обставини.

Також фахівець може сформувати один або два ствола стоми.

Для чого потрібна стома

Штучно створене в стінці черевної порожнини отвір виконують з метою виведення калових мас при порушеннях працездатності кишечника, непрохідності або сильному запорі.

Стома передбачає використання спеціального калоприймач . Він встановлюється як безпосередньо перед видаленням калу, так і постійно.

Показання

Стомірованіе не відноситься до поширених методів оперативного втручання. Найчастіше фахівці шукають інші шляхи вирішення проблеми.

Накладення стоми здійснюється тільки при наявності серйозних медичних показаннях. Операція проводиться тільки при відсутності можливості застосування іншого методу.

Штучно створене отвір в стінці черевної порожнини виконують при тяжкому перебігу злоякісного захворювання, яке стало причиною порушення працездатності кишечника.

Харчування після закриття стоми кишечника

Дієта після реконструкції стоми кишечника є одним із запорук швидкого відновлення пацієнта і запобігання можливих ускладнень.

Стома накладається при травмах органу, коліті неспецифічного або ішемічного характеру, нетриманні різного типу.

Виведення частини органу здійснюється у випадках непрохідності кишечника, встановлення наявності захворювань, що стали причиною порушення функціонування виводить системи.

Стома може бути встановлена ​​тільки в випадках, коли відсутні інші шляхи вирішення проблеми.

Підготовка

Процедура по установці стоми завжди є заключним етапом іншої процедури, коли хірург устра няет непрохідність або видаляє частину ураженого органу.

Пацієнту призначаються колоноскопія, аналіз крові і сечі, флюорографія, електрокардіограма. Також показані огляд терапевта і при необхідності інших вузьких фахівців. Перед проведенням процедури необхідно очистити кишечник. Для цього призначається клізма.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

Якщо хворий знаходиться у важкому стані, спостерігаються виснаження або анемія, перед операцією проводиться переливання плазми, крові, відновлюється водно-сольовий баланс.

Мінімальна підготовка використовується в екстрених випадках, коли у хворого стрімко розвивається кишкова непрохідність. У цьому випадку місця накладення стоми підбирається лікарем. Найчастіше її розташовують вище, ніж це необхідно.

Проведення процедури

Етапи проведення процедури залежать від призначення стоми. Тимчасове або постійне отвір в черевній стінці здійснюють відповідно до типу захворювання.

Тимчасова

Найчастіше формують двоствольну стому. На стінку черевної порожнини виводять два кінця кишечника. Один є відводить, а інший — що призводить.

Для стоми використовується сигмовидная або поперечна кишка. Отвір виконується окремо від отворів для введення лапароскопа і інструментів.

Спеціаліст виконує розріз шкірного покриву і підшкірного шару круговим рухом. Апоневроз розсікають хрестоподібно, після чого розводять м’язи. Отвір створюється шляхом розрізу очеревини і підшивання її країв до апоневрозу.

В кишці, яка буде використовуватися для формування стоми, також виконують отвір. У нього вставляють спеціальну трубку і виводять в рану. Потім її замінюють на паличку зі скла або пластмаси. Її кінці укладають на краю отвору так, щоб петля кишечника висіла на ній.

Через 2-3 дні підшиті краю очеревини зростаються. Хірург виконує розріз петлі за допомогою електроножа.

Продукти життєдіяльності при правильно сформованої двуствольной стомі виводяться через що приводить кінець. З другого може виділятися слиз. Але частіше його використовують для введення лікарських засобів.

Постійна

Однією з поширених причин активізації постійної стоми кишечника є рак. При цьому фахівець проводить операцію з видалення злоякісного новоутворення, максимально висікаючи його тканини.

Місце, де буде розташовуватися отвір, підбирається перед процедурою. Найчастіше стома формується на середині відрізка від гребеня до пупка. На шкірному покриві повинні бути відсутніми рубці, шрами. Вони стають причиною нещільного прилягання калоприймач. Від якості сформованої стоми залежить подальше життя пацієнта.

Постійне отвір для виведення фекальних мас найчастіше одноствольное, коли виводиться тільки один кінець кишки.

Після завершення основного хірургічного втручання на місці заздалегідь зробленої позначці здійснюється розріз шкірного покриву і тканин. В рану виводять петлю кишки. Відвідний її кінець повністю вшивають і занурюють в черевну порожнину. В отвір виводиться проксимальний її кінець.

Дієта

Після встановлення стоми кишечника пацієнтам слід дотримуватися дієти. Спеціальний раціон харчування розробляється при наявності медичних показань. В інших випадках хворим потрібно обмежити вживання певних продуктів.

При наявності стоми необхідно враховувати вплив певної їжі на висновок фекальних мас. Фахівці рекомендують обмежити кількість газованих напоїв, бобових, цибулі, грибів.

Також не рекомендується їсти у великих кількостях рибу, часник, прянощі, сир. Вони підсилюють запах калових мас. Приймати їжу потрібно невеликими порціями і часто.

Ускладнення

При відсутності належного догляду за стомою можуть виникати різні ускладнення. У пацієнтів спостерігаються:

 1. Витік калових мас. При цьому вони потрапляють в черевну порожнину.
 2. Ішемія стоми.
 3. Запалення.
 4. Інфекційне поразку рани.
 5. Нагноєння тканин.
 6. Некроз.

В результаті налипання частинок їжі відбувається блокування гирла отвору, що приводь до набряклості тканин. При цьому виникають нудота, блювота. У деяких випадках виникає запор при стомі.

У випадках коли проявляються симптоми блокування або виділення набувають патологічний характер, слід звернутися до фахівця.

Період реабілітації

Після накладення стоми організму потрібен час, щоб відбулося приживлення кишки. Реабілітація проходить не тільки в медичній установі.

Хворий і вдома повинен дотримуватися правил гігієни. Протягом декількох днів призначається парентеральне харчування. Через добу хворому дозволено пити. Нетверду їжу можна приймати тільки на 3-4 добу. У раціон включають супи, каші, пюре.

В стаціонарі пацієнт знаходиться під наглядом фахівців протягом двох тижнів. Протягом цього періоду лікар пояснює правила догляду за стомою, застосування калоприймач.

Ще до проведення оперативного втручання важливий психологічний настій. Хворі важко сприймають новину про те, що доводиться жити зі штучним отвором.

Але з колостомою можливо прожити тривалий час. Повноцінне життя можлива завдяки сучасним системам прийому калових мас.

Самостійний догляд

З метою виключення розвитку ускладнень у вигляді закрепів, непрохідності та інших, важливо правильно доглядати за стомою і калоприймач.

В першу чергу, важливо дотримуватися правил гігієни. Несвоєчасно проведені водні процедури призводять до запалення, подразнення.

калоприймач слід міняти в міру необхідності. Якщо процедуру проводить регулярно, це може стати причиною подразнення і пошкодження шкірного покриву навколо розрізу.

Міняють мішки для приймання фекальних мас, якщо в однокомпонентної системі вміст більше половини. Також процедуру здійснюють при появі дискомфорту.

Якщо встановлена ​​двокомпонентна система, що клеїть платину замінюють кожні три дні. Перед процедурою і після її проведення обов’язково потрібно вимити руки.

Як видалити кал

калоприймач надягають перед процедурою дефекації, після чого знімають. Стома очищається мильним розчином і промакивать серветками насухо. Це дозволить знизити ризик роздратування і появи інших неприємних симптомів.

Потім стому змащують призначеним лікарем препаратом. Найчастіше використовується «Стомагезів».

З метою виключення появи мікротріщин на слизовій кишечника поверхню обробляю вазеліном. Процедуру потрібно проводити акуратно, щоб уникнути пошкодження тканин навколо штучно створеного виходу.

Серветка, попередньо складена в кілька шарів, накладається на стому і фіксується за допомогою пластиру. Після цього можна надіти білизну.

Що робити, якщо стома не працює

Коли виник запор, стома забилася і не функціонує, рекомендується зробити кілька дій. В першу чергу фахівці радять прийняти душ. Тепла вода дозволить м’язам розслабитися.

Також зняти напругу м’язової тканини дозволить масаж. Для зняття напруги м’язів і активування працездатності кишечника потрібно прийняти колінно-ліктьову позу або підтягти ноги до живота.

Якщо стома не працює, слід перевірити наявність або відсутність набряклості тканин розрізу. Важливо при запорах дотримуватися правильне харчування і збільшити фізичну активність.

стомованих пацієнтів заборонено приймати проносні засоби. Це обумовлено тим, що провокатором запору може бути хвороба кишечника. При цьому необхідно отримати консультацію фахівця.

Клізму роблять також в медичному закладі під контролем лікаря. Самостійно виконувати процедуру категорично заборонено.

Якщо стома не працює і рекомендовані заходи не принесли належного результату, потрібно звернутися до фахівця. Після проведення дослідження він встановить причину подібного стану і призначить лікування.

Формування стоми здійснюється в рідкісних випадках, коли провести лікування іншим способом неможливо. Вона являє собою розріз в черевній порожнині, через яке виводять петлю кишечника. Це дозволяє хворому здійснювати акт дефекації.

Стома вимагає спеціального догляду. При його відсутності можуть виникати різні ускладнення. Саме тому пацієнтам важливо дотримуватися всіх вимог лікаря і уважніше ставитися до свого раціону харчування. При появі дискомфорту або болю потрібно звернутися до фахівця.

Схожі статті

Дренаж жовчних проток

elena elena

мастектомія

elena elena

стереотаксическая радіохірургія

elena elena

колостома

elena elena

Озонотерапія в онкології

elena elena

лімфодіссекція

elena elena

паліативне лікування

elena elena

біотерапія

elena elena

аблація ендометрія

elena elena

Залишити коментар