Пухлини

пухлина серця

Зміст Приховати
 1. Класифікація
  1. Доброякісна первинна пухлина
   1. Міксома
   2. Рабдоміома
   3. Папілярна фіброеластома
   4. Фиброма
  2. Злоякісна первинна пухлина
   1. Ангіосаркома
   2. Фіброскаркома
   3. Рабдоміосаркома
   4. Мезотеліома перикарда
 2. Причини
 3. Симптоми
 4. Діагностика
 5. Лікування
 6. Можливі ускладнення і прогноз
 7. Профілактика

Пухлинами серця прийнято називати новоутворення, які формуються з клітин органу або проростають в його шари з інших анатомічних структур. Цей вид захворювання може зачіпати перикард, м’язові тканини, перегородки і клапани.

Фізіологічно м’язи органу влаштовані таким чином, що при будь-яких наростах і ураженні тканин вони намагаються викликати руйнування, а не регенерацію. Тому пухлинні утворення серця з’являються в рідкісних випадках і вважаються нетиповими.

Хвороба виявляється у осіб різних вікових груп — від новонароджених до літніх людей. До групи ризику з однаковою ймовірності входять як жінки, так і чоловіки.

Діагностування даної патології часто є складним через схожість симптомів з іншими захворюваннями.

Класифікація

Все пухлинні нарости серця поділяються на первинні та вторинні (метастатичні). У свою чергу, первинні нарости можуть мати доброякісний і злоякісний характер.

Доброякісна первинна пухлина

Такі утворення зустрічаються в 75% всіх випадків виявлення пухлин серця. За своїм розташуванням і гістологічною структурою вони поділяються на кілька видів.

Міксома

Даний тип первинної пухлини серця виявляється у кожного другого пацієнта. Новоутворення формується з сполучних тканин і містить в собі велику кількість слизу. Воно має зовнішній вигляд поліпа на ніжці. Розміри міксоми можуть варіюватися від 1 до 15 см, а вага досягає 230 грамів.

Структура вузлів даного виду патології складається з великої кількості кровоносних судин. Нерідко виникають крововиливи і некрози.

Найчастіше міксома розташовується в лівому передсерді. Іноді ураження піддаються клапани і шлуночки.

Зазвичай хвороба зачіпає жінок передпенсійного віку. У чоловіків висока ймовірність патології виникає в разі поганої спадковості.

Рабдоміома

Пухлина є найпоширенішою серед немовлят і дітей з туберозний склерозом.

рабдоміома розміщуються в перегородках або стінці лівого шлуночка і призводять до порушення провідної функції серця. Найчастіше новоутворення мають множинний характер. Формуються вони з поперечно-смугастих м’язів міокарда та здатні розростатися більш ніж на 10 см в діаметрі.

При макроскопічному вивченні рабдіоми мають форму білих твердих часточковий вузлів або інфільтрату. З віком такі пухлини можуть самостійно регресувати.

Папілярна фіброеластома

Локалізується пухлина в будь-якій області серця. Найчастіше ураження піддається мітральний і аортальний клапан.

Зовні вона схожа на стовбур з відгалуженнями, її розміри не перевищують 1 см. Складається фіброеластома з сполучних тканин без судин, має світлий відтінок і еластичну консистенцію.

через рухливості наросту іноді виникає фрагментація, яка веде до раптової смерті хворого людини.

Виявляються пухлини у чоловіків і жінок різних вікових груп.

Фиброма

Найчастіше пухлина формується в шлуночку або серцевої перегородці. Цей одиничний наріст щільної консистенції і світлого відтінку здатний розростатися до 5-10 см в діаметрі.

Пухлина чітко відокремлена від оточуючих тканин, але схильна до інвазивного росту.

На поверхні фіброми спостерігаються множинні вогнища кальцинозу і кістозна дегенерація.

Зазвичай захворювання діагностується у дітей в період активного росту.

Іншими більш рідкісними видами пухлин серця доброякісного характеру є липома, перикардіальна кіста і гемангіома.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Пухлина сигмовидної кишки

Злоякісна первинна пухлина

найпоширенішою різновидом цієї групи хвороби вважається саркома. Вона має кілька різновидів, що відрізняються за своїм типом і гістологічною структурою. Діагностується однаково часто у чоловіків і жінок середнього віку. Ураження найчастіше піддаються праві відділи серця.

Саркома часто призводить до закупорки клапанного отвору, здавлення і локальному поразки кровоносних судин.

Чи поширюється пухлина за короткий проміжок часу, зачіпаючи будь шари органу і знаходяться поруч анатомічні структури. метастази часто виявляються в легенях, лімфатичних вузлах, середостінні, мозку.

Ангіосаркома

Її розвиток починається з клітин судин. Пухлина виявляють у кожного третього пацієнта з первинними раковими новоутвореннями в серце. Жінки хворіють в три рази рідше, ніж чоловіки.

Поразці піддаються всі відділи органу, але найчастіше — праве передсердя.

За своєю формою ангіосаркома виглядає як горбисте ущільнення, клітини якого здатні проникати в сусідні тканини. При розрізі наросту спостерігаються сліди крововиливів і некрозу.

Фіброскаркома

Пухлина формується з клітин м’яких тканин і виявляється у людей будь-якого віку. Зовні це утворення виглядає як щільний вузол сірого або білого кольору. У деяких випадках може відбуватися інфільтративний зростання з відсутністю чітких меж патологічного утворення.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою , доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

Захворювання не має специфічних ознак. Зазвичай у пацієнтів виникає серцева недостатність.

Рабдоміосаркома

Злоякісна пухлина утворюється з поперченное тканин серцевих м’язів. Наріст має невеликий розмір і м’яку консистенцію, кордони не розмиті.

Виявляють рабдоміосаркому у осіб чоловічої статі віком до 21 року.

Атипові клітини мають різну форму, структуру і розмір. Їх безконтрольне зростання і ділення призводить до швидкого поширення метастазів. Часто пухлина поєднується з аномаліями розвитку серцево-судинної системи.

Мезотеліома перикарда

Дана пухлина може носити доброякісний або злоякісний характер. Її формування відбувається в околосердечной сумці з плоского одношарового епітелію, який покриває серозную оболонку серця.

В деяких випадках ракове новоутворення здатне повністю покривати орган. Метастази поширюються через лімфатичну систему.

Захворювання найчастіше діагностується у чоловіків старше 45 років.

Причини

В сучасній медицині поки не встановлені точні причини, що впливають на формування пухлинних утворень в серце. Проте фахівці називають ряд негативних факторів, які підвищують ризик виникнення і розвитку патології.

До найбільш поширеним з них відносяться:

 • отримання людиною частою або високої дози опромінення.
 • вплив отруйних і хімічних речовин.
 • вживання алкоголю, куріння і неправильне харчування.
 • надлишковий вага і малорухливий спосіб життя.

Липома серця виникає при порушенні обмінних процесів в жирових тканинах. Часто супутніми захворюваннями є цукровий діабет, порушення роботи печінки, щитовидної і підшлункової залози.

Освіта міксоми часто носить спадковий характер. Іноді така пухлина виникає після перенесених травм або хірургічних операцій на серці.

Тривалий контакт з матеріалами, що містять азбестовий пил, називають основним чинником, що провокує мезотеліому. Хвороба зачіпає людей різного віку, але може проявити себе через кілька десятків років після контакту з канцерогеном.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  карціноід

Метастази називають найбільш частою причиною появи злоякісних пухлин в серце.

Зазвичай ракові клітини поширюються з уражених нирок, легенів, молочної залози і м’яких тканин.

До загальних негативних факторів, що впливає на формування пухлин, відносять наявність хронічних захворювань і знижений рівень імунітету.

Симптоми

у більшості випадків пухлини серця мають однакові ознаки, викликані розвитком додаткових тканин в камерах органу, зміною кровотоку, зачіпанням провідної системи. Клінічні особливості пов’язують з локалізацією новоутворення, розміром і здатністю до розпаду.

При онкологічних захворюваннях в організмі відбуваються зміни загального характеру — зниження ваги, озноб, підвищення температури тіла, слабкість, біль в нижніх і верхніх кінцівках, висипання на шкірі.

Якщо пухлина розташовується із зовнішнього боку серця, то хворого турбує відчуття здавлювання в грудях і задишка. Через збільшення наросту в розмірах створюється перешкода для рухливості органу та правильного спорожнення камер.

В разі тампонади відбувається наповнення серцевої сумки кров’ю і відсутні скорочення м’язів. Наслідком цього стає зупинка серця.

Якщо новоутворення здавлює кровоносні судини, виникає набряклість обличчя і ніг, а також застій у внутрішніх органах.

Пухлини, що розвиваються всередині міокарда, призводять до порушення серцевого ритму, тахікардії, серцевої недостатності.

Міксома лівого передсердя з часом провокує біль в області грудної клітини, задишку і короткочасні непритомність. Зазвичай симптоми наростають під час руху або зміни положення тіла.

Уражені клапани стають причиною набряку легенів і збільшення печінки. Патологічні клітини можуть привести до закупорки мозку, серця і нирок. Симптоматика даного процесу має схожість з перенесеним інсультом або інфарктом міокарда.

Діагностика

При зверненні пацієнта лікар уточнює наявні негативні симптоми і вивчає історію хвороби. Для постановки точного діагнозу призначаються лабораторні та інструментальні методи обстеження.

Важливо диференціювати пухлину від інших видів захворювання серця, так як часто їх ознаки є подібними.

Ехо-кардиография дає можливість візуально стежити за функціонуванням міокарда, виявити наявність патологічних наростів на стінках серця. Визначаються їх розміри і локалізація для планування хірургічної операції.

В разі виявлення порушень в районі міокарда призначається ЕКГ. За допомогою цього методу дослідження вивчаються особливості проходження електричного імпульсу.

Рентгенографія точно виявляє кількість і розташування метастазів, масштабність ураження сусідніх анатомічних структур.

Завдяки комп’ютерній томографії отримують знімки проблемного органу з високою чіткістю. Таким чином з’являється можливість детально вивчити кровоносні судини і їх відгалуження.

При наявності спірних моментів і неможливості встановити точний діагноз вдаються до використання магнітно-резонансної томографії. Тривимірне зображення серця виводиться на монітор комп’ютера. Лікарі можуть детально обстежити пухлинні утворення і виявити метастази.

Лікування

Через відсутність негативних ознак появи і зростання пухлини на початкових стадіях зазвичай діагностику і лікування починають проводити дуже пізно.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • Лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  пухлина наднирників

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Прийнято піддавати видаленню будь-які види пухлинних утворень по прич іне їх негативного впливу на функціонування серця.

В випадках доброякісних новоутворень призначають просту резекцію. Для цього пацієнта попередньо підключають до штучного кровообігу.

Під час хірургічної операції відкриваються обидва передсердя, після чого нарости иссекаются. Далі серце перевіряється на присутність множинних патологічних вузлів.

При комплексної резекції пухлину видаляють разом з фрагментом тканин органу, на яких вона перебувала.

Людям молодшого і середнього віку на першій або другій стадії пухлини можуть провести імплантацію штучного серця або зробити пересадку.

Променева терапія відноситься до області радіохірургії. Вплив на патологічні клітини відбувається за рахунок радіаційного променя. Згодом пухлина припиняє своє зростання.

Застосування даного методу може проводитися перед хірургічним видаленням або в післяопераційний період для недопущення рецидиву. Найбільш ефективним в цій ситуації вважається використання методу «Кібер-ніж».

Хіміотерапія призначається внутрішньовенно або з обробкою самого новоутворення. Для цього використовуються сильнодіючі лікарські препарати, що зупиняють розвиток атипових клітин. Цей метод лікування також застосовується в комплексі з хірургічною операцією.

Можливі ускладнення і прогноз

Будь-які пухлини серця несуть серйозний ризик погіршення здоров’я пацієнта, аж до летального результату.

при зростанні новоутворення у хворого виникає зниження обсягу виштовхування крові лівим шлуночком, пошкодження і порушення його функцій, а також серцева недостатність.

Вторинні пухлини навіть невеликого розміру, що виникли при поширенні через кров метастазів, викликають дифузну інфільтрацію.

Варто відзначити, що метастазування в серце виявляється лише у 10% пацієнтів з онкологічними захворюваннями.

П’ятирічна виживаність хворих різна і багато в чому залежить від їх вікової категорії, загального стану здоров’я, стадії пухлини і виду новоутворення.

На першому етапі хвороби, при своєчасному виявленні пухлини і адекватному лікуванні, шанси прожити не менше п’яти років складають близько 75%.

в разі збільшення новоутворення і появі метастазів вижити вдається в кожному другому випадку.

На третій стадії пухлина досягає розмірів більше 6 см в діаметрі, ураження піддаються лімфовузли і плевра. П’ятирічна виживаність в даному випадку становить близько 23%.

При досягненні раку четвертої стадії хвороба зачіпає віддалені анатомічні структури, в легких накопичується велика кількість рідини. У даній ситуації шанси на виживання складають менше 10%.

Профілактика

Фахівці не можуть точно вказати на види профілактичних заходів, які зможуть запобігти появі пухлинних утворень серця. Однак існує перелік норм, що дозволяють знизити ризик виникнення патології.

В першу чергу необхідно вести здоровий спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок. Раціон харчування повинен бути збалансованим. Рекомендується мінімізувати кількість їжі з високим вмістом холестерину.

Роботу з шкідливими речовинами і канцерогенами слід виконувати відповідно до технікою безпеки.

Важливо не допускати появи ожиріння і надмірної ваги.

При виникненні інфекційних і запальних захворювань слід негайно звертатися за медичною допомогою.

Людям з хворобами серцево-судинної системи рекомендується регулярно проходити профілактичні огляди у кардіолога.

Схожі статті

пухлини легенів

elena elena

пухлина очі

elena elena

Пухлина верхньої повіки

elena elena

Аденоз молочних залоз

elena elena

Пухлини голови та шиї

elena elena

менінгіома

elena elena

пухлини

elena elena

пухлини шлунково-кишкового тракту

elena elena

надключичні пухлини

elena elena

Залишити коментар