Аналізи

ШОЕ при онкології

Поставити правильний діагноз за результатами аналізів і призначити грамотне лікування може тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням!

ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) — це неспецифічний показник, що характеризує співвідношення між білками плазми крові.

В деяких медичних статтях, що спираються на застарілі джерела, ви можете зустріти термін «РОЕ» (реакція осідання еритроцитів). Цей термін вийшов з ужитку.

ШОЕ показує, як швидко червоні клітини крові (еритроцити) склеюються і осідають.

Зміст

 • Чи є взаємозв’язок рівня ШОЕ і онкологічних захворювань
 • Як визначають ШОЕ
 • Як підготуватися до здачі аналізу крові
 • Що робити при підвищенні ШОЕ
 • Як змінюється ШОЕ при онкології
 • чи варто панікувати, дізнавшись про значно збільшеному показнику ШОЕ

чи є взаємозв’язок рівня ШОЕ і онкологічних захворювань

Цей показник крові дуже чутливий, він реагує навіть на незначні зміни в складі крові. На ШОЕ може вплинути безліч причин:

 • співвідношення між білками плазми.
 • кількість, форма і розмір еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів.
 • поява в крові нехарактерних речовин (білків гострої фази при запаленні, продуктів розпаду клітин при травмах, опіках, некрозі).

Навіть за відсутності хвороби ШОЕ може підвищитися через фізіологічних причин. Наприклад, після щільного сніданку, при голодуванні і строгій дієті, при ожирінні, після вакцинації, при надмірному надходженні вітаміну А.

У жінок в нормі підвищення ШОЕ спостерігається при зміні гормонального фону: під час вагітності, в ранньому післяпологовому періоді, при менструації, прийом гормональних контрацептивів.

Хвороби, що призводять до підвищення ШОЕ:

 • запальні захворювання, як бактеріальні, так і вірусні або грибкові.
 • алергічні хвороби від легкого сезонної алергії до анафілактичної реакції.
 • анемія, т. е. знижений вміст в крові гемоглобіну і (або) еритроцитів (гемоглобін нижче 130 г / л у чоловіків і нижче 120 г / л у жінок, еритроцити нижче 4х10 * 9 / л).
 • стрес, підвищення пов’язане з посиленим виробленням стероїдних гормонів.
 • будь-які травми, супроводжувані пошкодженням тканин або органів.
 • отруєння.
 • системні і аутоімунні захворювання.
 • опіки 3 і 4 ступеня.
 • ендокринологічна патологія — підвищений або понижений вміст гормонів щитовидної залози, цукровий діабет.
 • інфаркт міокарда, головного мозку, легенів, нирок завжди характеризуються омертвінням клітин перерахованих органів і виходом в кров нехарактерних для норми білків.
 • оперативні втручання.
 • онкологічні захворювання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Клостридії в калі у дитини - коли потрібне лікування

Визначення швидкості осідання еритроцитів входить в обов’язковий перелік обстежень при щорічному профілактичному огляді і при зверненні до медичного закладу з приводу хвороби. Висока чутливість і низька специфічність ШОЕ дозволяють тільки запідозрити наявність хвороби, але не поставити діагноз.

Зміна ШОЕ в ту чи іншу сторону насторожує лікаря і змушує виробляти діагностичний пошук.

Як визначають ШОЕ

Для визначення цього показника беруть кров з пальця (частіше) або з вени. Застосовують метод Панченкова (капілярна кров з пальця) або метод Вестергрена (кров з вени). Кров набирається в спеціальну скляну трубочку (лабораторний капіляр), змішується з цитратом натрію і ставиться в штатив.

Для вірного визначення ШОЕ потрібне дотримання температурного режиму. Температура в лабораторії повинна бути в межах 18-21 градусів Цельсія.

Результат потрібно оцінювати рівно через годину. У лабораторному капілярі через годину стовпчик крові поділяється на дві частини: зверху жовта (плазма), знизу червона (формені елементи крові).

ШОЕ визначається як висота верхньої жовтої частини стовпчика і вважається в міліметрах на годину. У нижній частині пробірки знаходяться осіли формені елементи крові: лейкоцити, тромбоцити, еритроцити. Так як кількість еритроцитів у крові значно вище за інших елементів крові (в нормі 4,5-5,5 х 10 * 12 / л), даний метод і отримав назву: швидкість осідання еритроцитів.

Як підготуватися до здачі аналізу крові

Для того, щоб отримати достовірне значення аналізу крові, слід дотримуватися наступних правил:

 • Кров слід здавати строго натще — не приймати їжу протягом 4-6 годин до обстеження. Прийом їжі викликає тимчасове зміна в співвідношенні білків плазми крові і може показати помилкове підвищення (прискорення) ШОЕ.

Можна випити склянку води, але ні чай, ні кава, ні інші напої неприпустимі! Вони здатні викликати спазм периферичних судин — капілярів в пальцях — і утруднити взяття аналізу, а також вплинути на вміст білків в плазмі крові.

 • Категорично заборонено курити протягом трьох годин перед здачею аналізу!
 • протягом 24 годин перед здачею аналізу крові заборонено приймати алкоголь, жирну їжу, а також медикаменти, що впливають на згортання крові (препарати містять аспірин, варфарин, рівораксабан, гепарини).
 • Обмежте важке фізичне навантаження напередодні дослідження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  ФДТ в онкології

В зв’язку з комплексним впливом на організм не слід здавати аналіз крові безпосередньо після рентгенографії, хіміотерапії, променевої терапії, фізіопроцедур, езофагогастроскопіі, колоноскопії та інших інвазивних процедур. Результат аналізу, який подано після цих видів діагностичних процедур, буде недостовірним.

Норми швидкості осідання еритроцитів крові:

Діти Жінки чоловіки люди похилого віку

новонароджені — 2-5 мм / час.до 55 років — 2-20 мм / час.1-10 мм / час.до 23 мм / час.6-12 місяців — 4-8 мм / год.
вагітні — 2-55 мм / год. 1-18 років — 2-12 мм / час.после пологів — нормалізація через 3 тижні.
Для розрахунку норми ШОЕ у літніх людей застосовують також формулу Міллера:
у чоловіків = вік (років) / 2,
у жінок = (вік (років) + 10) / 2.

Що робити при підвищенні ШОЕ

Отримавши результат аналізу крові з підвищеною ШОЕ, необхідно звернутися до лікаря. При наявності запального або інфекційного захворювання лікар призначить протизапальну і антибактеріальну терапію.

Після курсу лікування обов’язковий контроль аналізів крові. При значному підвищенні ШОЕ крові (до 70 мм / год і вище), особливо якщо це супроводжується різким схудненням, анемією, іншими відхиленнями в стані здоров’я, лікар проводить онко-пошук.

Цей комплекс лабораторних та інструментальних методів обстеження дозволить встановити діагноз і вчасно призначити лікування.

Як змінюється ШОЕ при онкології

Від початку злоякісного процесу до появи змін в аналізах крові може пройти кілька років. Пухлина розвивається приховано, організм на неї не реагує, аналізи в межах норми. Саме по собі наявність злоякісної пухлини не викликає зміни в показниках крові.

Причинами підвищення ШОЕ при раку можуть бути:

 • супутня пневмонія (запалення легенів), наприклад, при раку легені .
 • анемія, наприклад, при раку шлунка, товстої кишки. Анемія може бути тяжкого ступеня (гемоглобін 60г / л і нижче) при правій локалізації.
 • виділення в кров великої кількості аномальних білків, наприклад, парапротеинов при множинної мієломі, парапротеінеміях. В цьому випадку ШОЕ може досягати високих значень — 80 і вище мм / год.
 • розпад ракової пухлини.
 • зниження білка в крові при раку шлунково-кишкового тракту і печінки.
 • кахексія (виснаження) і анорексія (відсутність апетиту) в термінальній стадії раку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Аналіз калу на дізгруппу - що це таке, скільки днів робиться аналіз, розшифровка

Найбільш істотне збільшення ШОЕ спостерігається при раку молочної залози, яєчників, матки, печінки, кишечника, передміхурової залози, легень, кишечника, лімфатичних вузлів і червоного кісткового мозку.

При раку цих локалізацій можливе підвищення до 50-80 мм / год.

При інших локалізаціях відзначають значення показника в межах 30 -50 (як і при ряді запальних і інфекційних захворювань).

при онкології можливо і зниження ШОЕ, і її нормальні значення. Вище перераховані окремі випадки. Показники в аналізах крові індивідуальні і визначаються також безліччю інших чинників. Супутні захворювання, початковий стан здоров’я, локалізація і розмір пухлини, наявність метастазів і багато іншого.

При вже встановленого діагнозу ступінь зміни показника і його подальша динаміка допомагає визначити прогресування захворювання і ефективність терапії.

чи варто панікувати, дізнавшись про значно збільшеному показнику ШОЕ

Як значне підвищення ШОЕ не говорить однозначно про онкологію, так і нормальні показники крові не можуть гарантувати її відсутність. Панікувати не варто в будь-якому випадку. Без зволікання звертайтеся до фахівців-онкологів. Доктора призначать і проведуть необхідне обстеження і визначаться з тактикою лікування в найкоротші терміни.

Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря! Будьте здорові.

Схожі статті

Мікроскопія осаду сечі

elena elena

Аналіз калу на вуглеводи у немовлят

elena elena

Як підвищити гемоглобін в крові

elena elena

Клостридії в калі у дитини — коли потрібне лікування

elena elena

Креатинін в сечі — норма в таблиці, причини підвищення

elena elena

Мазок на ВПЛ — що таке, як здавати, розшифровка

elena elena

Аналіз калу на дізгруппу — що це таке, скільки днів робиться аналіз, розшифровка

elena elena

Альфа амілаза в крові

elena elena

Аналіз сечі при гломерулонефриті

elena elena

Залишити коментар