Аналізи

Норма білірубіну у новонароджених і що робити при його підвищеному рівні

Поставити правильний діагноз за результатами аналізів і призначити грамотне лікування може тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням!

Білірубін у новонароджених є зеленувато-жовтий пігмент, який утворюється при розпаді гемоглобіну на фракції. Пігмент входить до складу жовчі і крові, відповідає за функціональність печінки і органів гепатобіліарної системи в цілому. Підвищення білірубіну — основний маркер захворювань печінки у дорослих. Окрему групу в клінічній ситуації становить жовтяниця новонароджених — неонатальний синдром, який характеризується різким підвищенням рівня білірубіну в крові.

Шкіра дитини і склери фарбуються в специфічний жовтий колір, знаменуючи початок жовтяниці. Клінічної стан вимагає обов’язкової корекції щоб уникнути серйозних ускладнень. Лікування включає фототерапію, організацію адекватного годування і пиття, охоронний режим. В крайньому випадку показана медикаментозна підтримка. Що таке білірубін, яка його норма у немовлят і чому високий рівень такий небезпечний?

Зміст

 • Чому у дитини високий білірубін і в чому небезпека такого стану
 • Які аналізи необхідно здати для визначення рівня білірубіну у новонароджених
 • Норми білірубіну в крові у дітей
  • Таблиця норм по днях
 • профілактика розвитку жовтяниці у новонароджених
 • Лікування підвищеного білірубіну в пологовому будинку і домашніми засобами
  • Лікування фотолампа
  • Медикаментозна терапія
  • Лікування в домашніх умовах

Чому у дитини високий білірубін і в чому небезпека такого стану

білірубін у новонароджених — один з маркерів здоров’я малюка. За рівнем білірубіну у новонароджених судять про стан печінки і виробленні ферментів. Щоб розуміти небезпеку клінічної ситуації, слід розділяти жовтяницю на фізіологічну і патологічну.

При фізіологічній жовтяниці білірубін зростає в перші години до 60 мкмоль / л, а через кілька днів верхня межа норми білірубіну у новонароджених досягає 250 мкмоль / л .

у недоношених дітей максимальний рівень білірубіну зазвичай не перевищує 170 мкмоль / л.

Основна причина фізіологічної жовтяниці полягає в інтенсивному розпаді еритроцитів і заміщення плодового гемоглобіну дорослим, а також високим вмістом естрогену, який перешкоджає виведенню пігменту. Якщо в перинатальному періоді плід становить єдине ціле з організмом жінки, то після народження стає самостійним. Протягом місяця рівень білірубіну знижується, відповідає віковій нормі. Зазвичай нормі білірубіну у місячної дитини відповідає 3,5-21 мкмоль / л.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  ШОЕ при онкології

Набагато небезпечніше ситуація видається при патологічної жовтяниці, причина якої полягає в обтяженої спадковості, уроджених аномаліях розвитку печінки, органів гепатобіліарної системи, крововиливах, важких захворювань матері або перенесених інекцій протягом усього періоду гестації. Білірубін у новонароджених вимагає особливої ​​уваги при обтяженому клінічному анамнезі. Значення має лікування фонового захворювання, симптоматична терапія і профілактика серйозних наслідків.

Які аналізи необхідно здати для визначення рівня білірубіну у новонароджених

Для диференціальної діагностики жовтяниці і виявлення її типу потрібно аналізи крові на білірубін у новонароджених, які включають визначення рівня фракцій білірубіну (загальний, непрямий або прямий), групи крові матері і дитини, печінкові проби, гормони щитовидної залози, інфекційний процес. Аналізи на білірубін у новонароджених виконуються швидко, результати готові вже через пару годин.

При сумнівному аналізі крові на білірубін у новонароджених рекомендується узі жовчовивідних шляхів, рентген черевної порожнини, особливо при підозрі на непрохідність кишечника (іноді з рентгенконтрастний речовиною ), томографію. Аналізи на білірубін у новонароджених проводять в звичайній лабораторії при перинатальних центрах і пологових будинках.

Норми білірубіну в крові у дітей

Який повинен бути білірубін у новонароджених в нормі? Верхня межа норми білірубіну у новонароджених становить 250-256 мкмоль / л, а у недоношених — не більше 170 мкмоль / л. Максимально точні результати виявляються на 3-4 день життя. При перевищенні цих показників показано спеціальне лікування. При абсолютному здоров’я дитини показники білірубіну приходять в норму через 25-30 днів.

Важкий перебіг фізіологічної жовтяниці при високому рівні білірубіну в крові у новонароджених пов’язано з більш тривалим дозріванням ферментної системи, що створює умови для пошкодження головного мозку, розвитку енцефалопатії, інших ускладнень. Неконтрольоване зростання білірубіну може призвести до розвитку ядерної жовтяниці з незворотним ураженням ЦНС і головного мозку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що робити, якщо з'явилася температура при лактостазе?

Таблиця норм по днях

Норма білірубіну у новонароджених виділена в таблицю нижче:

Дні життя немовляти Норма і межа по днях життя

перші години з моменту появи на свет60 / 100 у недоношенних1-2 день149 / 170 у недоношенних3-8 суткі2058-21 день20 , 5

профілактика розвитку жовтяниці у новонароджених

Специфічна профілактика жовтяниці починається з перших днів. Щоб почати зниження рівня білірубіну у новонароджених в крові, необхідно налагодити грудне вигодовування і прикладати дитину до грудей якомога частіше. При неонатальних желтухах у новонароджених показано годувати до 12 разів на день без перерви на ніч. При необхідності звертаються до рясного питва при відсутності протипоказань.

Якщо превентивні заходи проти желтушки з перших днів життя виявляються неспроможними, то вдаються до невідкладної терапії стандартним, медикаментозним або хірургічним методам, якщо має місце органічне ураження печінки і органів гепатобіліарної системи.

Лікування підвищеного білірубіну в пологовому будинку і домашніми засобами

Лікування високого рівня білірубіну в крові у новонароджених призначається лікарем і не терпить самолікування, застосування «бабусиних» способів корекції. Звичайним способом лікування желтушки ще в пологових будинках вдаються до фототерапії.

Патологія вимагає невідкладної терапії, методи і схеми якої повинен розробляти фахівець. Стандартним способом усунення захворювання є фототерапія. Відсутність результатів — привід почати лікарську терапію.

Лікування фотолампа

фототерапія є дієвим консервативним методом лікування патологічної і фізіологічної жовтяниці. Перші сеанси проводяться ще в пологовому будинку. Надалі при наявності обладнання допустимо продовжити лікування в домашніх умовах. Суть зводиться до приміщення дитини під спеціальну лампу. На шкіру впливає високо-спалах, переважна вироблення пігменту. Синє світло попереджає забарвлення шкіри і оболонок очей в пісочний колір. Рівень білірубіну у новонароджених знижується до вікової норми всього за тиждень.

Дитину укладають в спеціальну камеру, попередньо закривши очі серветкою або пелюшкою. Час одного сеансу становить від 30 хвилин до декількох годин. Загальний курс терапії для зниження білірубіну до норми не менше 95 годин. Світло сприяє перетворенню жовчного пігменту в люмірубін, який легко виводиться з організму. В процесі лікування допускається легка сонливість, апатія, втрата апетиту, місцеві шкірні реакції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Аналіз сечі при гломерулонефриті

Медикаментозна терапія

Лікарські препарати підключають до терапії тільки за показаннями, при важкому клінічному перебігу жовтяниці. Якщо високий рівень білірубіну у новонародженого спровокований несумісністю крові дитини і матері, показано внутрішньовенне вливання імуноглобуліну для зниження рівня антирезусних тел.

При вкрай тяжкому перебігу дитини поміщають у відділення інтенсивної терапії для проведення обмінного переливання крові. Надалі до терапії підключають гепатопротектори, вітамінні комплекси, глюкозу, ферменти та інші препарати.

Лікування в домашніх умовах

фізіологічна жовтяниця проходить самостійно і рідко призводить до ускладнень, а тому продовжувати лікування можна в домашніх умовах. Важливою умовою в лікуванні є створення охоронного режиму, організація правильного годування. Порушення механізмів адаптації може негативно відбитися на стані немовляти, а тому вимагає якісного підходу. Основні заходи щодо поліпшення стану будинку:

 • щоденні прогулянки, повітряні і сонячні ванни.
 • застосування вітаміну Д.
 • купання у відварі ромашки.
 • питво відвару шипшини.
 • прийом ентеросорбентів.

Всі препарати повинні бути узгоджені з лікарем. Після того, як симптоми жовтяниці зменшуються, необхідно здати аналіз білірубін для виключення безсимптомного течії.

Розвиток гипербилирубинемии у новонароджених не пов’язане з вакцинацією від вірусного гепатиту. Лікування важливо контролювати, щоб уникнути небезпечних ускладнень ядерної жовтяниці.

Жовтяниця новонароджених в більшості випадків носить транзиторний характер і проходить через 7-14 днів. В іншому випадку рекомендовані радикальні методи лікування. Прогноз при своєчасному наданні медичної допомоги сприятливий. При розвитку стрімко наростаючою жовтяниці прогноз може ускладнюватися супутніми патологіями печінки, підшлункової залози, селезінки.

Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря! Будьте здорові.

Схожі статті

Клостридії в калі у дитини — коли потрібне лікування

elena elena

Аналіз сечі при гломерулонефриті

elena elena

Альфа амілаза в крові

elena elena

Мазок на ВПЛ — що таке, як здавати, розшифровка

elena elena

Мазок на гонорею: як береться у жінок, у чоловіків

elena elena

Мікроскопія осаду сечі

elena elena

Аналіз калу на дізгруппу — що це таке, скільки днів робиться аналіз, розшифровка

elena elena

Мазок з цервікального каналу у жінок — що це таке, норма

elena elena

Як підвищити гемоглобін в крові

elena elena

Залишити коментар