Рак

рак простати

Зміст Приховати
 1. Класифікація
  1. Поняття SUSP
  2. Використання шкали Глісон
  3. Метод TNM
 2. Причини хвороби
 3. Симптоми
  1. Схожість з аденомою
 4. Діагностика
  1. Пальцеве ректальне дослідження
  2. Визначення рівня ПСА
  3. Застосування УЗД
  4. Біопсія
 5. Лікування
 6. Можливі ускладнення і прогноз

Під раком простати (карциномою) розуміється злоякісне новоутворення, сформований з нетипових тканин передміхурової залози. Ця патологія відноситься до числа найбільш поширених онкологічних захворювань у чоловіків.

Щороку на планеті діагностується понад 400 тисяч випадків цього виду раку. Найчастіше хвороба проявляється у людей у ​​віці старше 60 років. В європейських країнах захворюваність становить 400 осіб на один мільйон чоловічого населення, серед яких летальний результат з цієї причини фіксується в кожному третьому випадку.

У багатьох медичних літературних джерелах зазначається, що ризик появи раку простати істотно збільшується з віком. Так, в 85 років хвороба виявляється у трьох з чотирьох обстежуваних пацієнтів. Варто відзначити, що за останні роки на території Російської Федерації абсолютне число вперше встановлених діагнозів цього злоякісного утворення тільки зростає.

За статистикою, мелкоацінарная аденокарцинома знаходиться на п’ятому місці причин смертності чоловіків, вік яких перевищує 50 років.

Класифікація

В сучасній медицині прийнято виділяти кілька основних етапів прогресування раку передміхурової залози. Залежно від ступеня хвороби, лікарі визначають оптимальні методи лікування.

Скільки живуть при раку простати 3-4 ступеня

Рак передміхурової залози — це злоякісне новоутворення, що розвивається з клітин простати.

Згідно з Міжнародним класифікатором хвороб (МКБ 10), рак простати відповідає коду діагнозу C61 — «Злоякісне новоутворення передміхурової залози». Захворювання входить в клас «Новоутворення» і знаходиться в підгрупі «Злоякісні новоутворення чоловічих статевих органів».

Прийнято розрізняти чотири етапи розвитку раку простати:

 1. Відсутність будь-яких ознак захворювання. У пацієнта немає скарг на погіршення здоров’я, лікар не виявляє ущільнень в процесі пальпації. При здачі лабораторних аналізів в крові є незначні відхилення.
 2. У хворого спостерігається часте сечовипускання з різзю і кров’яними виділеннями, больові відчуття в області попереку і паху. Ракова пухлина має схожість з доброякісним новоутворенням.
 3. У пацієнта при раку 3 ступеня різко погіршується самопочуття, іноді за ним потрібен додатковий догляд з боку. Лікар призначає негайне лікування.
 4. Метастази в інші органи. Висока ймовірність летального результату.

Поняття SUSP

Нерідко пацієнти на первинному огляді можуть почути від онколога термін SUSP. До цього скорочення лікар зазвичай додає ще дві латинські літери:

 • SUSP BL . Перша частина абревіатури позначає «підозра», а друга — освіту. Зазвичай застосовується при наявності підозр на виникнення пухлинних процесів, в тому числі і доброякісних.
 • SUSP CR . Вказує на наявні підозри про розвиток раку в тій області, де перебувала пухлина.
 • SUSP NEO — є первинні підозри на злоякісне утворення.

Відновлення потенції після операції раку простати

Реабілітація після видалення простати при раку — важливий етап на шляху до повного одужання і повернення до нормального способу життя.

Всі вищевказані абревіатури не є діагнозом і в більшості випадків не підтверджуються після проведення додаткових обстежень.

З метою диференціювання цього онкологічного захворювання застосовуються кілька видів класифікації. Найчастіше з них використовують шкалу Глисона і TNM.

Використання шкали Глісон

Найчастіше при ракової пухлини передміхурової залози утворюється кілька проблемних вогнищ. Дана методика дає можливість встановити агресивність патологічного процесу, використовуючи для аналізу гістологічний матеріал двох найбільших пухлинних утворень.

Агресивність пухлини визначається за рахунок сумарного результату. Показник фіксується індексом «G» в поєднанні з цифровим значенням:

 • G1 — тканини залози мають однорідну будову. Можливе незначне зміна структури ядер.
 • G2 — наявність змін в структурі пухлинного освіти. Відстань між залозами скорочується, проте є поділ Стром.
 • G3 — наголошується нерівномірність залоз, з яких складається пухлина. Змінюються їх розміри і структура. Спостерігається інфільтрація в що знаходяться поруч тканини.
 • G4 — клітини деформуються, не вдається визначити їх первісну структуру.
 • G5 — пухлинне освіта складається лише з ракових клітин. Прогноз на одужання негативний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  гепатобластома

В результаті, при отриманні суми в 6 балів, пацієнт має високі шанси на одужання. Також піддаються лікуванню ракові пухлини при результаті 7 балів за Гліссону. Оцінка від 8 балів до 10 говорить про несприятливий прогноз хвороби.

Метод TNM

Цей спосіб класифікації онкологічного захворювання передміхурової залози використовується в міжнародній практиці. Він враховує три основні критерії:

 1. T — вказує на наявність злоякісного новоутворення в простаті.
 2. N — відображає присутність метастазів в поруч знаходяться лімфовузлах.
 3. M — каже про метастази у віддалених органах.

Тривалість життя при раку простати 1-4 стадії

Прогноз виживання при діагностуванні онкологічного ураження передміхурової залози багато в чому залежить від форми злоякісної пухлини і виявленні хвороби на ранніх етапах розвитку.

Характеристика захворювання описується трьома вищезгаданими буквами, а також до них приписуються цифри або малі літери, які конкретизують патологічний процес.

На медичних бланках можна побачити такі абревіатури:

 • TX — пухлинне утворення виявлено вперше, його характер невідомий.
 • T0 — не вдається встановити доброякісність і Чи злоякісність пухлини.
 • T1 — відсутність позитивного результату проби на рак. В даному випадку можуть підписуватися додаткові літери « a», « b», « c», вказують на ймовірність злоякісної пухлини.
 • T2 — наявність пухлини в одній з часток залози.
 • T3 — метастази розповсюджуються на що знаходяться поряд тканини.
 • T4 — патологічні клітини вразили інші органи.
 • N0 — відсутність метастазів в лімфатичну систему органів, розташованих в малому тазі.
 • N1 — наявність патологічних клітин в лімфовузлах.
 • M0 — відсутність раку в регіонарних лімфовузлах.
 • M1 — є метастази в органах і лімфатичної системи. Складність патології також додатково характеризують букви від « до « c».

Так, діагноз з позначенням T1N0M0 свідчить про стадії хвороби, при якій пухлина не виявляється при пальпації, симптоми відсутні. Наявність патології встановлюється тільки при біопсії передміхурової залози. У той же час значення T3N1M1 вказує на ураження лімфовузлів і поширення раку на інші органи.

Причини хвороби

Простата є невеликою за розмірами залозу, за формою нагадує каштан. Розташовується вона під сечовим міхуром навколо сечовипускального каналу.

Передміхурова залоза виконує важливу репродуктивну функцію в чоловічому організмі. Її завданням є виділення рідини для життєдіяльності сперматозоїдів і викидання їх назовні під час сім’явиверження.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

При онкологічному захворюванні простати її тканини формуються за рахунок пухлинних клітин.

Рак передміхурової залози відноситься до поліетіологічних захворювань з точно нез’ясованими причинами. Основним фактором, що впливає на прояв цієї хвороби, є похилий вік і гормональні зміни в організмі. Більше 75% всіх випадків припадає на чоловіків більше 60 років.

До сприяючих моментів слід віднести расову приналежність людини. Так, найрідше дана патологія зустрічається у азіатів, а найбільш поширеною вважається у афроамериканців.

Рецидив раку простати

Рак простати — нерідке захворювання серед чоловіків у віці від 45 років.

За статистикою, виникнення раку простати тісно пов’язане з переїздом чоловіки в інший регіон проживання з істотною зміною клімату. Крім того, рідше спостерігаються випадки виникнення хвороби на територіях з високою інтенсивністю сонячного випромінювання.

На думку фахівців, наявність близьких родичів з даною патологією збільшує ймовірність захворювання до 10 разів.

В якості каталізатора раку простати може виступати прийом в їжу жирних продуктів, надмірне вживання кави і алкогольних напоїв.

Не варто забувати і про хвороби передміхурової залози або простатиті. Цьому органу постійно доводиться боротися з шкідливими мікроорганізмами. Тому при виникненні запальних процесів і почутті дискомфорту в середньому віці, варто приділяти цій проблемі належну увагу.

Симптоми

При ацинарной аденокарциноме простати пухлинне злоякісне утворення розвивається тривалий час, і на перших стадіях симптоми практично відсутні. У зв’язку з цим лікарі рекомендують чоловікам після 45 років регулярно проходити профілактичний огляд у уролога і здавати аналіз крові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рак мозку

Шкала Глисона при раку передміхурової залози

Стадія раку передміхурової залози, агресивність ракових клітин вимірюються відповідно з міжнародною шкалою Глісон.

Першими симптомами, що вказують на розвиток ракової пухлини, стають проблеми в процесі сечовипускання. Вони виникають внаслідок збільшення простати в розмірах. Відбувається здавлювання і роздратування стінки сечового міхура. Внаслідок цього спостерігається наступне:

 • необхідність частіше ходити в туалет, особливо в нічний час доби.
 • регулярне відчуття печіння.
 • нетримання сечі.
 • дискомфорт в нижній частині живота.
 • регулярні позиви через короткі проміжки часу.

Якщо передміхурова залоза здавлює сечовипускальний канал, то відбувається перекривання відтоку сечі. Наслідком цього стають слабка і переривчастий струмінь і постійне відчуття наповненості сечового міхура.

Наявність кров’яних виділень в сечі свідчить про пошкодження раковою пухлиною кровоносних судин.

Крім цього, з великою частотою гемоспермія зустрічається при онкологічних захворюваннях статевих органів і простати.

При хвороби 3 ступеня (grade 3) відбувається вихід патологічних клітин за капсулу залози і поразки знаходяться поруч лімфатичних вузлів. Це може привести до набряклості нижніх кінцівок, статевого члена і мошонки.

Стадії раку простати

Рак передміхурової залози на ранніх стадіях розвитку не має характерної симптоматики.

Пошкодження нервів, що знаходяться в області статевих органів і паху, стає причиною проблем з потенцією.

При несвоєчасному або неправильному лікуванні хвороба досягає четвертої стадії, коли ракові клітини поширюються на кістки і сусідні органи. Хворий відчуває біль в області паху, спині і кістках таза.

Всі перераховані вище ознаки не проявляються одночасно і спостерігаються протягом декількох років. Наявність кожного з них не вказує точно на ракову пухлину, а може говорити про інших захворюваннях сечостатевої системи.

На третій і четвертій стадії хвороби діагностується низькодиференційованих аденокарцинома, що характеризується значним патологічним зміною тканин, відсутністю чітких меж залози і атиповим видом клітин.

В разі лікування кісток, пошкоджених метастазами, слід диференціювати дану патологію від остеосаркоми.

Схожість з аденомою

Бувають випадки, при яких рак простати НЕ має чітких ознак, пов’язаних з сечовипусканням і цей факт важливо усвідомлювати. Деякі симптоми можуть вказувати на наявність як ракової пухлини, так і новоутворень доброякісного характеру — аденоми передміхурової залози.

Аденома може розростатися на зовнішній частині залози або всередині капсули, тим самим затискати сечовипускальний канал. Відрізнити аденокарциному (ракову пухлину) від аденоми зможе тільки лікар на підставі результатів аналізів і біопсії.

Діагностика

Для виявлення раку передміхурової залози і встановлення складності захворювання необхідно провести цілий ряд медичних процедур. Це необхідно для прийняття рішення щодо призначення адекватного лікувального курсу.

Під час первинного огляду проводиться опитування пацієнта, з’ясовуються скарги і терміни появи перших негативних симптомів, промацуються лімфатичні вузли, вивчається історія хвороби.

при наявності підозр на утворення пухлини хворому дається напрямок на додаткові обстеження.

Пальцеве ректальне дослідження

Цей метод вважається основним при діагностуванні захворювань простати, завдяки щільному прилягання її нижній частині до стінки прямої кишки. В даному випадку лікар обмацує залозу пальцем, введеним через анальний отвір. Таким чином визначається щільність простати, її розміри, наявність патологічних утворень. У здорової людини передміхурова залоза безболісна і має еластичну консистенцію.

Перед початком процедури пацієнт повинен випорожнити кишку. Лікар проводить обстеження в рукавичці, попередньо змастивши палець для безболісного введення.

Визначення рівня ПСА

Під поняттям «ПСА» розуміється специфічний білок, який виробляють клітини простати. Зміна його рівня відбувається при різних захворюваннях передміхурової залози. Але найсильніше і частіше це відбувається в разі утворення злоякісної пухлини.

При здачі аналізів слід враховувати, що рівень ПСА може підвищуватися після проведеної операції на передміхуровій залозі, після обстеження простати ректальним методом, а також внаслідок проблем із сечовипусканням .

Найчастіше перевірка рівня ПСА проводиться в поєднанні з іншими методами обстеження простати. У деяких випадках ракова пухлина виявляється, навіть якщо цей показник знаходиться в межах норми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  рак мигдалин

Для проведення аналізу кров беруть з вени на руці. Дослідження повинно проводитися через кілька днів після можливої ​​катетеризації сечового міхура, цистоскопії або прийому деяких груп лікарських препаратів.

Застосування УЗД

В сучасній медицині ультразвукове дослідження є точним, простим і безпечним методом діагностування патологічних процесів в передміхуровій залозі.

Цей спосіб обстеження полягає в застосуванні апарату, що генерує ультразвукові хвилі. Вони відбиваються від тканин внутрішніх органів, тим самим дозволяючи отримати при обробці пошарове зображення на екрані монітора.

Завдяки УЗД лікар може встановити контури і розмір передміхурової залози, її структуру та наявність вузлів. Проводиться дослідження при повному сечовому міхурі. Тому за годину до процедури пацієнту слід випити близько півлітра води.

Профілактика раку простати

Рак передміхурової залози посідає друге місце серед всіх онкологічних захворювань у чоловіків, випереджає його тільки рак легені.

Більш точну інформацію отримують при трансректальном УЗД. Для цих цілей спеціальний датчик вводиться через пряму кишку, а на екрані відображаються тканини передміхурової залози. При виявленні вузлів неоднорідну структуру робляться припущення про розвиток раку. Крім цього, існує ряд ознак, при яких лікар з високою часткою ймовірності визначає злоякісну пухлину.

Проведення ТРУЗІ має проводитися натще, попередньо поставивши очисну клізму. Процедура не заподіює шкоди здоров’ю і є безболісною.

Біопсія

При цьому способі обстеження у пацієнта беруть частку тканини простати за допомогою спеціальної голки.

Отриманий матеріал направляється в лабораторію для гістологічного вивчення.

Найчастіше біопсію проводять через пряму кишку. У разі виявлення бластома встановлюється стадія хвороби, а також залученість інших органів в патологічний процес.

Лікування

Для призначення певного лікувального курсу при раку простати лікар повинен враховувати ступінь хвороби, вік пацієнта, супутні захворювання і можливі ускладнення.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • Лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Н а сьогоднішній день існує кілька методів боротьби зі злоякісним новоутворенням в передміхуровій залозі:

 1. Вичікувальна тактика. Застосовується при повільно розвивається пухлини у літніх чоловіків з важкими супутніми хворобами. У такій ситуації хворий знаходиться під регулярним наглядом лікаря і проходить обстеження згідно з графіком.
 2. Медикаментозне лікування. Призначається прийом гормональних препаратів. Якщо новоутворення продовжує своє зростання після гормонотерапії, то його називають гормонорезистентними.
 3. Променева терапія. За допомогою цього методу клітини уражених тканин піддаються руйнуванню за допомогою опромінення, і не здатні до подальшого поширення і розмноження.
 4. Операційне втручання. Проводяться хірургічні операції з видалення простати і лімфовузлів, уражених метастазами.

При наявності метастазів в кістки і органи лікування не проводиться через безперспективність. Для зняття больових відчуттів і підтримки життєдіяльності призначаються лікарські препарати і хіміотерапія.

Можливі ускладнення і прогноз

Рак простати, як і інші злоякісні пухлини, є серйозним захворюванням і важко піддається лікуванню. До найбільш поширених ускладнень при пухлини передміхурової залози відносяться:

 • Порушення роботи сечового міхура (запальні процеси, затримка при сечовипусканні).
 • Збільшення лімфатичних вузлів (тазовий лімфаденопатія).
 • Неодружені сечі, що вимагає додаткової операції по установці катетера.
 • При лікуванні гормональними препаратами зниження статевого потягу, спостерігається імпотенція, збільшуються молочні залози.
 • На пізніх стадіях хвороби поразку внутрішніх органів і кісток. У хворого виникають обмеження в самостійному пересуванні, встановлюється інвалідність.

При великому метастазировании прогноз на одужання несприятливий. Тривалість життя залежить від загального стану здоров’я пацієнта і рівня підтримуючої терапії. Зазвичай це термін не перевищує трьох років.

Схожі статті

метастази

elena elena

рак гіпофіза

elena elena

Рак статевих органів

elena elena

Рак пахвовій западини

elena elena

рак сечоводу

elena elena

Рак легенів

elena elena

нейробластома

elena elena

рак плеври

elena elena

Рак жовчного міхура

elena elena

Залишити коментар