Рак

карцинома

Зміст Приховати
 1. Що таке
 2. Локалізація
 3. Види
  1. Плоскоклітинна
  2. Базальноклеточная
  3. Світлоклітинний
  4. Нейроендокринні
  5. мукоепідермоідная
  6. Первинна перитонеальная
  7. Бронхіальна
  8. Цервікальна
  9. сосочковий
  10. За ступенем зрілості клітин
 4. Стадії
  1. Перша
  2. Друга
  3. Третя
  4. Четверта
 5. Симптоми
  1. Місцеві
  2. Загальні
 6. Причини
 7. Передача захворювання
 8. Діагностика
 9. Лікування
  1. Хірургічне втручання
  2. Хіміотерапія
  3. хіміоемболізація артерій
  4. Імунотерапія
  5. Фотодинамічна терапія
 10. Ускладнення
 11. Прогноз
 12. Профілактика

Карцинома — одна з найбільш поширених форм пухлинних утворень злоякісного характеру. Рак відбувається з епітеліальної тканини, клітини якої здатні до хаотичного розподілу і поширенню на поруч розташовані анатомічні структури.

Розвиток онкологічного процесу супроводжується ураженням шкіри і слизових оболонок внутрішніх органів. Для діагностики захворювання призначають лабораторне та інструментальне обстеження.

Лікування може включати такі методи, як кріодеструкція, променева і хіміотерапія, емболізація судин, гормональна, радіотерапія, хірургічне втручання.

Що таке

Карцинома є злоякісну пухлину, в формуванні якої беруть участь клітини епітеліальної тканини. Новоутворення схильне до стрімкого поширення метастазів, в результаті чого може вражати різні органи і системи.

На ранніх етапах перебігу онкологічного процесу клінічна картина в більшості випадків відсутній. З цієї причини хвороба виявляється вже на більш пізніх стадіях і важко піддається терапії.

Патологія діагностується у будь-якої людини, незалежно від його вікової категорії, статі та расової приналежності.

Локалізація

Згідно зі статистичними даними, в 12,6% випадків діагностується карцинома шкіри. Рідше хвороба вражає молочні залози, товстий кишечник, легені. Рак передміхурової залози становить близько 7%.

Крім того, злоякісна пухлина може формуватися в шлунку, матці та інших органах.

Види

У карциноми кілька класифікацій .

В залежності від типу епітелію, з якого формується пухлина, підрозділяється на наступні різновиди.

Плоскоклітинна

Новоутворення формується з епітеліальних клітинних структур, відрізняється здатністю метастазировать по організму, вражаючи більшість внутрішніх анатомічних структур і систем.

до захворювання більшою мірою схильні люди зі світлим типом шкіри. У разі, якщо відзначається здатність епітелію до формування рогового речовини, рак відносять до диференційованої різновиди онкопатології. Якщо немає такої можливості, хвороба входить в категорію неороговевающего.

Найчастіше виявляють мікроінвазивний форму раку шийки матки, в утворенні якого беруть безпосередню участь плоскоклітинні тканини.

Базальноклеточная

Характеризується пошкодженням шкіри з відсутністю поширення метастазів. При проростанні в глибокі шари не виключається залучення в онкологічний процес внутрішніх органів.

канцероматоз очеревини

канцероматоз черевної порожнини називають вторинне новоутворення злоякісного характеру, яке виникає в результаті дессиминации інших пухлин.

Улюбленим місцем локалізації цього різновиду злоякісної пухлини виступає область обличчя, шиї та верхніх кінцівок, які в більшій мірі піддаються ультрафіолетового впливу.

Рак може розвиватися на тлі ослаблення імунної системи, прийому деяких лікарських препаратів протягом тривалого часу.

Світлоклітинний

В 85% випадків відзначається негативний вплив новоутворення на нирки. Ракові клітини стрімко розвиваються і зростають, процес часто супроводжується метастазуванням на віддалені анатомічні структури.

На тлі зміни епітеліальної тканини нирки починає розвиватися ниркова недостатність. Патологічний стан проявляється появою больових відчуттів в області поперекового відділу.

Нейроендокринні

Формуванню злоякісного новоутворення сприяють залізисті клітини епітелію, присутні в органах травної системи. Рідше патологію діагностують на яєчниках, легких і тимусі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рак черевної порожнини

Меншим обсягом інформації мають фахівці щодо нейроендокринної карциноми, яка утворюється з клітин Меркеля, присутніх в складі шкіри людини. При порушенні клітинного складу порушується функція дотику, що супроводжується появою базаліоми.

Для такої форми раку характерно агресивний перебіг і стрімке поширення по лімфатичної системи. Пухлина локалізується на голові, шиї, обличчі. Зовні нагадує шишку.

мукоепідермоідная

Прояв онкологічної хвороби сприяє порушенню роботи слинних залоз. При цьому патологічний стан на початкових стадіях протікає безсимптомно, що не дає можливості своєчасно виявити захворювання. Як правило, діагностують його вже на пізніх стадіях.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною .

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

За зовнішнім виглядом пухлина схожа на вузол, розмір якого може варіюватися від 5 до 120 міліметрів. Незважаючи на такі обсяги, онкохворобах піддається повному лікуванню. Для виявлення уражених залоз виконують цитологічне дослідження біоматеріалу, взятого методом біопсії з підозрілої ділянки.

Первинна перитонеальная

Це рак з агресивним перебігом. В онкологічний процес втягується вистилання очеревини. Клінічна картина схожа на рак яєчників, що часто сприяє постановці неправильного діагнозу.

В 75% випадків захворювання діагностується вже на 3 стадії, в 25% — на останній. Більшою мірою цього різновиду хвороби жінки в період клімаксу.

Бронхіальна

Як правило, уражаються легені. Приблизно 1/5 всіх карцином складає дрібноклітинний тип раку, при якому прогноз несприятливий.

Найчастіше патологія діагностується у людей зі шкідливими звичками або у тих, чия професійна діяльність пов’язана з роботою на шкідливому виробництві.

Цервікальна

При ураженні шийки матки виявляють рак лускатого типу. Якщо в процес втягується цервікальний канал — це аденокарцинома.

Розвиток новоутворення відбувається всередині органу. Освіта пухлини за межами ураженої структури відноситься до категорії інвазивного раку.

Сосочковий

Пухлинний наріст формується на щитовидній залозі. Захворюванню може бути схильна до будь-яка категорія людей незалежно від віку.

За ступенем зрілості клітин

В залежності від подальшого перебігу карцинома класифікується на:

 • високодиференційовану.
 • помірно диференційовану.
 • низькодиференційовану.

Коли будова пухлинного наросту максимально наближене до нормальних клітинним структурам, йому присвоюють високий ступінь диференціювання. При значній різниці пухлина відносять до низькодиференційований групі.

Стадії

Карцинома проходить кілька ступенів розвитку.

Перша

Розмір злоякісного новоутворення не перевищує 2 сантиметрів. Поширення метастазів відсутня.

Друга

Пухлина продовжує зростати і в діаметрі перевищує 2 см. Проростання її за межі первинного місця розташування не спостерігається. На цьому етапі є ризик, що в онкологічний процес можуть бути залучені поодинокі лімфовузли.

Третя

Освіта досягає значних розмірів, присутні вогнища розпаду. Виявляється велика кількість слідів раку в поруч розташованих вузлах.

Четверта

Остання стадія характеризується широким поширенням первинного осередку ураження по людському організму. Пухлина проростає в сусідні тканинні структури і дає віддалені метастази.

Симптоми

Всі ознаки, якими супроводжується карцинома, умовно об’єднують в 2 групи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  метахронность рак

Місцеві

Клінічна картина може дещо відрізнятися в залежності від різновиду і місця локалізації пухлинного освіти.

в цілому виділяють такі симптоми:

 • зміна стану шкіри та слизових.
 • наявність вузлів в м’яких тканинах.
 • відхаркування кров’ю.
 • кровотечі в шлунку і кишечнику.
 • відчуття присутності стороннього предмета.
 • труднощі в процесі проковтування .
 • больовий синдром.
 • порушення сечовипускання .
 • дисфункція ерекції у чоловіків.
 • пронос , що не припиняється протягом тривалого періоду часу.
 • кров’янисті домішки в сечі.

Статевий акт може супроводжуватися хворобливістю і незначними міжменструальні виділення.

Загальні

До цієї групи відносять такі ознаки, як:

 • відмова від прийому їжі .
 • збочене сприйняття смаку .
 • зниження маси тіла при хорошому харчуванні.
 • підвищений потовиділення.
 • слабкість.
 • стомлюваність.

Хворі починають скаржитися на зниження працездатності і інші прояви.

Причини

Одним з основних провокуючих чинників карциноми виступає спадкова схильність. Незважаючи на те, що не було встановлено справжніх передумов, які можуть сприяти розвитку раку, фахівці виділили ряд основоположних причин.

До них відносять:

 • постійний вплив радіаційного або іонного випромінювання .
 • ВІЛ та інші патологічні стани вірусної природи походження.
 • зміна гормонального вона.
 • прийом певних медикаментозних коштів.
 • контакт з канцерогенами .

наприклад , карцинома шлунка може почати розвиватися на тлі тривалого присутності в людському організмі бактерії HelicobacterPylori.

Причиною появи холангіокарціноми і гепатоцелюлярного раку може виступати надмірне вживання спиртних напоїв.

Можливість поразки на рак щитовидної залози зростає при наявності таких факторів, як:

 • дефіцит йоду .
 • дисфункція інших залоз внутрішньої секреції.
 • жіночий пол.
 • патології грудях .
 • вік понад 50 років .

Карцинома шийки матки може бути спровокована інфекційними хворобами, які передаються статевим шляхом, абортами в ранньому віці, частою зміною сексуальних партнерів.

Передача захворювання

Карцинома відноситься до незаразних захворювань. Воно не може передатися побутовим, статевим або повітряно-крапельним шляхом.

Велику роль відіграє генетична і спадкова схильність. Ризик отримати хвороба зростає, якщо деякі форми раку були виявлені з покоління до покоління, якщо є захворювання, які можуть прискорити появу пухлини.

Крім того, раку схильні люди, в чиїх сім’ях було виявлено безліч подібних випадків у віці молодше 50 років.

Діагностика

Якщо є підозра на карциному, фахівець призначає повне діагностичне обстеження, що включає такі дослідницькі методи:

 • комп’ютерну та магнітно резонансна томографію.
 • електроенцефалографію.
 • рентген.
 • ПЕТ.
 • ультразвукове дослідження.
 • бакпосев.
 • тест на онкомаркери.
 • загальноклінічний аналіз крові.

Обов’язково роблять прицільну і тонкоголкової біопсію, після чого пухлинні клітини піддають гістологічному і цитологічному дослідженню .

Лікування

Незалежно від різновиду карциноми рекомендується проведення комплексної терапії.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • Лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Хірургічне втручання

операцію можна виконувати тільки за умови, що рак діагностовано на 1-3 стадії, оскільки остання неоперабельна, так як вже почався активний процес метастазування по всьому організму.

В ході маніпуляції видалення піддають саму пухлину, а також поруч розташовані тканинні структури. Іноді потрібно повне висічення ураженого органу.

Хіміотерапія

Має на увазі застосування цитостатичних препаратів за допомогою прийому таблеток або внутрішньовенного введення.

Хіміотерапевтичне лікування може бути призначено як до, так і після оперативного втручання. Це дозволить не тільки скоротити обсяг робіт в момент операції, а й знищити залишкові атипові клітини, які не були видалені.

хіміоемболізація артерій

Є хіміотерапію локального впливу. Завдяки цьому методу можна домогтися загибелі ракових клітин, при цьому не зачіпаючи здорові тканини.

Протираковий препарат надходить в організм за допомогою введення в основну артерію злоякісного новоутворення. В результаті пухлина перестає отримувати харчування і руйнується.

Імунотерапія

Метод заснований на прийомі лікарських засобів, що підвищують і зміцнюють імунну систему.

Фотодинамічна терапія

фотосенсибілізатори направляють на уражену ділянку, де він накопичується вибірково в ракових клітинах, тим самим підвищуючи світлочутливість пухлини.

Після введення ліків на тканини направляють потік світла. В результаті настає фотохимическая реакція, і злоякісні клітинні структури руйнуються. Таким способом можна вилікувати рак плоскоклітинного типу.

Ускладнення

До наслідків карциноми відносять:

 • освіту свищів в порожніх органах.
 • внутрішні кровотечі .
 • запалення в черевному відділі.
 • зараження крові.
 • кишкову непрохідність .
 • збої в роботі дихальної та серцевої систем.
 • виснаження та отруєння організму.
 • стиснення судин і нервових закінчень.

Уротеліальная карцинома сечового міхура

у чоловіків середнього віку нерідко розвивається уротеліальная карцинома, що проростає в основному зі стінок сечового міхура.

При повторному рецидивуванні хвороби і поширенні віддалених метастазів все більшою мірою надають руйнівний вплив на організм .

Відбувається повне ослаблення захисних функцій, імунітет не м ожет працювати в нормальному режимі. На тлі таких процесів часто настає летальний результат хворого.

Прогноз

Тривалість життя багато в чому буде залежати від ряду факторів:

 • тип раку і місце його розташування.
 • вік і загальний стан здоров’я хворого.
 • наявність метастазування .
 • ступінь диференціації пухлинного процесу.
 • ефективність і реакція організму на проведені терапевтичні заходи.
 • ускладнення .

Імовірність сприятливого прогнозу відзначається при розвитку диференційованої форми онкологічного захворювання за умови його діагностування на ранніх стадіях. При виявленні низькодиференційований пухлини шанси зменшуються на 50%.

Профілактика

Щоб не допустити розвитку карциноми, фахівці рекомендують регулярно проходити медичне обстеження, що дозволить виявити хворобу на початку її прояви. Також бажано виключити з життя шкідливі звички. Необхідно займатися спортом, правильно харчуватися, більше часу проводити на свіжому повітрі.

Карцинома — небезпечне онкологічне захворювання, що вражає практично всі органи, в яких присутня епітеліальна тканина.

Патологічний процес відрізняється безсимптомним перебігом на початку розвитку, що створює певні складнощі при ранньому його виявленні. Тому так важливо при будь-яких змінах в організмі відразу звертатися за медичною допомогою.

Схожі статті

гангліонейробластома

elena elena

Рак сечового міхура

elena elena

рак Педжета

elena elena

рак вульви

elena elena

Дісгермінома яєчника

elena elena

гіпернефрома

elena elena

метахронность рак

elena elena

інвазивний рак

elena elena

ангіосаркома

elena elena

Залишити коментар