Рак

лімфома

Зміст Приховати
 1. Що таке
 2. Види
  1. За ступенем агресивності
   1. індолентних
   2. Агресивна
   3. сверхагрессівно
  2. За будовою
   1. Лімфома Ходжкіна
   2. Неходжкінська
  3. За місцем розташування
 3. Стадії
  1. Перша
  2. Друга
  3. Третя
  4. Четверта
 4. Симптоми
  1. Збільшення лімфовузлів
  2. Зниження ваги
  3. Температура
  4. Болі
  5. Слабкість
  6. Сверблячка
 5. чи можна заразитися від хворого
 6. Причини
 7. Діагностика
 8. Лікування
  1. Хіміотерапія
  2. Променева терапія
  3. Оперативне втручання
 9. Ускладнення
 10. Рецидив
 11. Виживання
 12. Профілактика

Лімфома — це онкологічне захворювання лімфатичної системи. Оскільки лімфовузли присутні у всьому тілі, то патологічний процес стрімко поширюється по людському організму.

Початок розвитку хвороби протікає безсимптомно. Перші ознаки раку лімфи починають давати про себе знати вже з другої стадії. Для постановки діагнозу «лімфома» проводять лабораторне та інструментальне обстеження, що включає аналізи крові, комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію, УЗД внутрішніх органів, біопсію і інші.

Лікування передбачає проведення променевої, хіміотерапії, хірургічного втручання.

Що таке

Лімфома є рак лімфатичної системи, початок розвитку якого відбувається з лімфоїдної тканини. У деяких випадках онкологічне новоутворення виникає з малих лімфоцитів — перероджуються лімфатичних клітин.

Коли внутрішні анатомічні структури і лімфовузли запалюються, в них починають накопичуватися лімфоцити, які беруть безпосередню участь в підтримці імунітету в нормальному стані.

Сверблячка при лімфомі

Лімфома є небезпечний патологічний процес, що вражає лімфатичну систему людини.

при наявності в органах або вузлах у великій кількості відбувається порушення їх роботи. На тлі цього нормальні структури перестають ділитися, а число ракових клітин в лімфовузлах збільшується, що призводить до формування пухлини і розвитку лимфоцитарной лімфоми.

Для патології характерно прояв первинного осередку ураження. Крім того, пухлина схильна не тільки до метастазування, але і до поширення по всьому організму. Стан при цьому нагадує ознаки лимфолейкоза.

Фахівці виділяють такий різновид захворювання, яка може протікати без збільшення лімфовузлів. Початок його розвитку припадає на структури головного мозку, шлунок, легені або кишечник.

Освіта лимфоцитарних пухлин проходить в кілька стадій. На будь-який є висока ймовірність придбання хворобою злоякісного характеру, чим і пояснюється велика кількість видів лімфом.

Патології піддаються всі люди, незалежно від віку, статі та раси. При відсутності своєчасного лікування ймовірність настання летального результату збільшується в кілька разів.

Онкологічне захворювання має код по МКБ 10.

Види

В області онкології виділяють більше 30 різновидів лімфом, кожна з яких має свої особливості і ознаки. Всі типи захворювань об’єднують в дві великі групи — це неходжкинские і лімфоми Ходжкіна.

За ступенем агресивності

В залежності від характеру перебігу патологічного процесу фахівці виділяють наступні класифікації.

індолентних

Це доброякісні лімфоми. Прогресування патології відбувається повільними темпами. Незважаючи на це, хвороба важко піддається лікуванню.

Агресивна

Характеризується стрімким розвитком. При відсутності терапевтичних заходів ризик смертельного результату зростає. При діагностуванні агресивної форми злоякісної лімфоми обов’язково необхідно призначати лікування хіміотерапевтичними препаратами.

сверхагрессівно

Якщо не лікувати цей різновид раку лімфатичних вузлів, пухлина починає швидко прогресувати, відбувається стрімке поширення атипових клітин. Смерть може настати через кілька тижнів з моменту початку розвитку хвороби.

За будовою

За імунологічні і морфологічними ознаками все лімфоми підрозділяються на дві великі категорії.

Лімфома Ходжкіна

Інша назва захворювання — лімфогранулематоз. Від інших типів патологічних процесів ця форма відрізняється тим, що ураження піддаються тільки лімфатичні вузли з утворенням нових атипових клітин. Внутрішні органи залишаються непорушними.

В більшості випадків хворобу виявляють у людей 25-річного віку і після 50 років. Найчастіше виявляється лімфома шиї. Також не виключається розвиток раку лімфовузлів в паху, в надключичній і підщелепної зоні.

Неходжкінська

Неходжкінська лімфома — це новоутворення злоякісного характеру. Інша назва захворювання — лімфосаркома. Згідно зі статистичними даними, в більш ніж 50% випадків такий діагноз ставлять хворим після 60 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  метахронность рак

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження .
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

Класифікація цього виду патологій заснована більшою мірою на локалізації та динаміці розвитку онкоутворень.

Фолликулярная

Цей різновид вважається найлегшою з низьким ступенем злоякісності. Незважаючи на це, пухлина є небезпечною, оскільки протягом тривалого періоду може ніяк не давати про себе знати.

З плином часу починають з’являтися перші ознаки у вигляді збільшення лімфатичних вузлів, слабкості, підвищеної пітливості, чого не завжди надається особливе значення. Також при неходжкінської лімфомі лихоманить. В результаті пухлина зачіпає все більше анатомічних структур, також залучаючи в онкологічний процес кістковий мозок.

Сузір’я

Для цього типу захворювання характерна висока ступінь агресивності. Найчастіше патологія діагностується в середньому і літньому віці. У більшості випадків утворення пухлини відзначається в органах шлунково-кишкового тракту.

Сузір’я неходжкінські лімфоми може протікати в декількох формах. У першому випадку одночасно може збільшуватися відразу кілька вузлів. У другому — місцем локалізації новоутворення стає простір за межами лимфоузла.

Великоклітинна

Цей різновид клітинних лімфом має високу стадію агресивності. Утворенню ракових клітин сприяють в першу чергу В-лімфоцити. Осередок ураження формується в лімфовузлах. Також не виключається поява екстранодальна пухлини, тобто, поза вузлом. Виходячи з назви форми, уражаються великі клітинні структури.

Дрібноклітинний

При такому вигляді дифузної лімфоми злоякісний процес вражає дрібні клітини тканини лімфосістеми.

Лімфома Беркітта

У цього варіанту найвищий рівень злоякісності. Може поширюватися в кістковий мозок, кров і внутрішні органи. Захворювання часто починається раптово і супроводжуватися ознаками, характерними для застуди. Однак постійним симптомом для патології вважається збільшення регіональних лімфатичних вузлів.

лімфобластний

Розвитку цього типу раку лімфовузлів можуть сприяти В- і Т-лімфоцити. Для хвороби характерно формування масивних пухлин, в результаті чого часто діагностують лімфому середостіння, оскільки саме ця область стає улюбленим місцем локалізації онкологічних ущільнень.

Маргінальна і анапластична

Перший варіант пухлин формується з прикордонних зон клітин селезінки. Патологія характеризується уповільненим плином.

Розвиток анапластичної лімфоми починається з Т-клітин. При цій формі зазначається повна відсутність своїх характеристик у клітинних структур.

За місцем розташування

В залежності від локалізації патологія також буває декількох різновидів.

Виділяють:

 • рак шийних лімфовузлів.
 • пахви .
 • молочної залози.
 • нирки.
 • кісткового мозку.
 • центральної нервової системи.
 • хребта .
 • рак пахових лімфовузлів у жінок і чоловіків.

Причини лімфоми

Лімфома — захворювання, що включає групу різних пухлин з лімфоїдної тканини.

В онкологічний процес можуть залучатися нижні кінцівки, серце, легені, селезінка, головний мозок. Якщо поставлений діагноз «лімфома сірої зони», це означає, що етіологія первинного осередку ураження залишається неуточненої.

Також виділяють такі різновиди, як лімфоденома, лімфоцітома, лімфома Леннерта, лімфоплазмоцитарна, медиастинальная лімфома та інші.

Стадії

Захворювання розвивається в кілька етапів, кожен з яких характеризується особливостями (ступінь поширеності онкологічного процесу, вік пухлини, рівень ураження людського організму). Всього виділяють чотири стадії лімфоми.

Перша

Поразці піддається одиничний лімфовузол або кілька з’єднань, які розташовуються в одній зоні, наприклад, підключичної. Пухлина локальна і не поширює метастази на інші органи і системи.

Друга

В процес залучено два і більше вузла, що знаходяться на одній стороні щодо діафрагми. Якщо вогнище ураження присутній в одному лімфосоедіненіі і тканини, розташованої поблизу, це також вважається 2 стадією розвитку онкозахворювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  мієломна хвороба

Третя

Хвороба поширюється на 2 і більше вузла, що знаходяться по різні боки від діафрагми. Ця стадія супроводжується вираженими характерними ознаками.

Четверта

Лімфома 4 стадії — це диссеминированная пухлина. Лімфоз поширюється на всі органи і тканини організму.

Симптоми

Симптоматика схожа з багатьма онкохвороби, проте має деякі особливості. Проблема полягає в тому, що на ранніх етапах розвитку ознаки можуть нагадувати застуда, в результаті чого люди починають лікувати грип при лімфомі, що може тільки погіршити стан. З цієї причини фахівці рекомендують уважніше ставитися до будь-яких змін в організмі, що сигналізує про його поразку.

Збільшення лімфовузлів

В більшості випадків розвиток злоякісного утворення супроводжується запаленням лімфосістеми. Це може спостерігатися в одному або декількох місцях одночасно. Патологічні ділянки будуть помітні неозброєним оком, мають рухливість і не з’єднані зі шкірою. При розростанні вузли можуть утворювати єдине велике ущільнення, хворобливе при натисканні.

Зниження ваги

Різкій втрати маси тіла сприяють запальні процеси і порушення обміну речовин. Такий стан часто супроводжується зниженням апетиту, почуттям перенасичення, нападами блювоти. При лімфомі 4 ступеня відзначається небезпечне виснаження.

Температура

Незалежно від різновиду, температура при лімфомі є постійним критерієм. На перших стадіях патології субфебрильна значення підвищуються незначно і досягають не більше 38 градусів. На тлі залучення в онкологічний процес інших анатомічних структур і розвитку запалення температурні показники збільшуються до 40 градусів.

Ходжкінская хвороба супроводжується підвищеним потовиділенням, особливо в нічний час.

Варто відзначити, що температура при лімфомі тримається 2 тижні.

Болі

В залежності від місця локалізації пухлини, пацієнт може скаржитися на болі. При ураженні нижніх кінцівок болять ноги.

Стиснення кровоносних судин призводить до порушення кровообігу, в результаті чого часто виникають головні болі при лімфомі. При залученні в процес органів очеревини з’являється характерна болючість.

Слабкість

Цьому симптому люди часто не надають особливого значення. Однак потрібно взяти до уваги, що при раку лімфатичної системи втома може виявлятися навіть у стані спокою і поширюватися по всьому тілу.

Сверблячка

Може виникати на певній ділянці або по всьому тілу. Печіння має різну ступінь вираженості. Більшою мірою виникає в денні години.

Лімфома легких

Лімфома легких — злоякісне захворювання, що характеризується ураженням бронхолегеневої системи.

В залежності від локалізації пухлини, захворювання має та інші ознаки:

 • кашель.
 • набряки на різних ділянках тіла.
 • порушення в роботі системи травлення .

Онкологічна симптоматика важко переноситься в дитячому віці. У такі моменти до здоров’я дитини потрібно поставитися з великою увагою.

Стан перед смертю хворого помітно погіршується.

Чи можна заразитися від хворого

Заразитися лімфомою можна. Спілкування і будь-який контакт з онкохворим не представляє ніякої небезпеки.

Причини

Хвороба лімфома може бути спровокована низкою факторів. Серед найбільш часто зустрічаються виділяють:

 • інфекційні процеси вірусної етіології.
 • тривалий вплив канцерогенних і хімічних речовин.
 • вроджені і придбані патології.
 • радіоактивне опромінення.
 • прийом деяких лікарських препаратів, наприклад, імунодепресантів.
 • статева приналежність.
 • вікова категорія.

Не менш важливу роль відіграють аномалії на генетичному рівні.

Діагностика

При перших підозрах на лімфому потрібно відразу звертатися за допомогою до фахівців.

Лікар виконує зовнішній огляд, уточнює симптоматику, пальпує все периферичні лімфатичні вузли, призначає біопсію тканин, узятих з підозрілих ділянок, для подальшого проведення цитологічного і гістологічного аналізу.

Діагностичне обстеження також включає:

 • ультразвукове дослідження.
 • комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію .
 • рентгенографію.
 • фіброларінгоскопіі.
 • позитронно -еміссіонную томографію.
 • трепанобіопсію .

В показниках аналізу крові при розвитку раку лімфатичної системи буде спостерігатися зниження концентрації гемоглобіну, лімфоцитів, еритроцитів, збільшення рівня еозинофілів. Біохімія покаже підвищення креатиніну, ЛДГ і фосфатази.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  рак гіпофіза

Лікування

Вибір тактики проведення терапевтичних заходів залежить від стану і віку хворого, різновиди та стадії онкологічного захворювання.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні й ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • Лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Не менш важливу роль відіграє рівень злоякісності пухлинного освіти. Чим він нижчий, тим більше вірогідність лікування. Важко піддається лікуванню індолентних лімфома.

Виділяють 3 основні методи в боротьбі з хворобою.

Хіміотерапія

Заснована на прийомі протипухлинних препаратів, що надають згубний вплив на атипові клітини . Лікування включає проведення одного курсу в 21 день. Так у організму є можливість відновлюватися.

Променева терапія

Така тактика полягає в гамма-випромінюванні хворого організму, що сприяє загибелі ракових структур. При виявленні Ходжкінской форми раку лікар приймає рішення про проведення радикального опромінення, тобто, впливу не тільки на патологічні, але і поруч розташовані здорові лімфатичні вузли.

Оперативне втручання

Операція показана при виявленні одиночного новоутворення, що вражає внутрішні органи. В ході роботи видаляють пошкоджені тканини і прилеглі лімфосоедіненія.

Не менш ефективна операція з пересадки кісткового мозку.

Ускладнення

Велика частина наслідків виникає в результаті пухлини великого розміру, яка в міру зростання починає здавлювати органи, порушуючи їх нормальне функціонування.

до таких ускладнень відносять:

 • проростання освіти в кишечник і шлунок .
 • залучення до процесу медіастінальних лімфосоедіненій .
 • пошкодження вузлів, розташованих в області внутрішньочеревного і заочеревинного простору.

Чим відрізняється лімфома Ходжкіна від неходжкинской

Онкологічні захворювання, що вражають лімфатичну систему людини, діляться на Ходжкінской і неходжкінських лімфом.

на тлі захворювання і проведення терапевтичних заходів можуть виникнути такі наслідки, як:

 • виразкові ураження слизових.
 • зниження імунної системи.
 • кровотечі .
 • серцева і ниркова недостатність.
 • підвищена стомлюваність .
 • відсутність апетиту.
 • випадання волосся.

З огляду на гноблення імунної системи, пацієнт більшою мірою схильна до захворювань інфекційної природи походження.

Рецидив

Після лікування хвороба може повернутися вже через півроку. Якщо це сталося, лікарі змінюють схему проведення терапії. При пізніх рецидивах лімфоми (через 12 місяців і пізніше) застосовують початкову тактику.

Виживання

Скільки проживуть онкологічні хворі, точно не зможе сказати жоден фахівець. Тривалість життя буде залежати від багатьох факторів: стадії виявлення хвороби, стану здоров’я пацієнта та інших.

При своєчасно розпочатої терапії, дотриманні всіх приписів і досягненні повної ремісії в 50% випадків відзначається виживаність протягом більше 5 років. при низькій ступеня злоякісності пухлини термін життя може становити і 10 років.

Особливу небезпеку становить лімфома 4 ступеня, оскільки в більшості випадків вона не лікується, що веде до несприятливих прогнозів.

Профілактика

Щоб запобігти розвитку лімфоми, лікарі радять дотримуватися деяких правил:

 • мінімізувати контактування з токсинами і канцерогенами.
 • не нехтувати гігієнічними процедурами.
 • 2 рази в рік приймати вітамінні комплекси.
 • вести здоровий спосіб життя.

Не меншу увагу потрібно приділяти сексуальних відносин, оскільки при незахищених статевих контактах підвищується ризик заразитися вірусом Епштейна-Барра.

Лімфома є групою онкологічних захворювань, що вражають лімфатичну систему . При вчасно вжиті заходи більшість форм хвороби піддається лікуванню. На прийняття рішення про присвоєння групи інвалідності впливають такі фактори, як вид пухлини, рівень злоякісності, наявність ускладнень та інше.

Схожі статті

Рак пахвовій западини

elena elena

Рак підшлункової залози

elena elena

рак очі

elena elena

рак мигдалин

elena elena

Рак ободової кишки

elena elena

нейробластома

elena elena

гепатобластома

elena elena

дерматофібросаркома

elena elena

рак горла

elena elena

Залишити коментар