Рак

лімфостаз

Зміст Приховати
 1. Що таке
 2. За яких типах раку виникає
  1. При раку молочної залози
  2. При раку печінки
  3. При ураженні легкого
 3. Класифікація
  1. Первинний
  2. Вторинний
 4. Причини
  1. Після видалення лімфовузлів і судин
  2. Після променевої та хіміотерапії
 5. Симптоми
 6. Стадії
  1. Минущий спонтанний набряк
  2. Необоротний набряк
  3. Необоротна слоновість
 7. Чому лімфостаз заважає жити
 8. Діагностика
  1. Рентген
  2. УЗД
  3. Біопсія
 9. Лікування
  1. Препарати
  2. Масаж
  3. ЛФК
  4. Фізіотерапія
 10. Ускладнення
 11. Прогноз

Лимфостаз — це патологічний процес, що вражає лімфатичну систему. Для захворювання характерне порушення лімфообігу і затримка рідини в тканинних структурах. Хвороба супроводжується вираженою стійкою набряком, виразками, потовщенням ураженої кінцівки.

Часто лімфостаз виникає на тлі онкологічних патологій і виявляється на руках або ногах. Проведення терапевтичних заходів засноване на застосуванні консервативних методів і операції.

Що таке

Розвитку лимфостаза сприяють порушення вироблення лімфи, а також неправильний її відтік до грудного протоку і головним лімфатичних колекторів. Патологічний стан не є самостійним захворюванням, а стає наслідком патології або лікування.

В більшій мірі ураження піддаються нижні кінцівки. У рідкісних випадках діагностують лімфостаз рук.

Згідно зі статистичними даними, патологія з’являється у 30-60% онкологічних хворих переважно у жінок, рідше — у чоловіків.

Відсутність терапевтичних заходів провокує слоновість. Такий стан негативно впливає не тільки на фізичному, але і на психологічному рівні. При підозрі на хворобу треба звернутися до флеболога або лимфологии.

За яких типах раку виникає

Лимфостаз розвивається на тлі багатьох онкологічних захворювань.

При раку молочної залози

На тлі розростання злоякісної пухлини опухає зона грудини і поруч розташована до осередку ураження верхня кінцівка. У міру прогресування і збільшення новоутворення в розмірах, воно починає здавлювати судини кровоносної та лімфатичної системи.

В результаті мікроциркуляція крові порушується. Якщо вчасно не усунути проблему, з’являються трофічні виразки. При їх інфікуванні зростає ймовірність сепсису.

При раку печінки

Онкологічний процес вражає печінку, провокує скупчення рідини в порожнині очеревини. Чим її більше, тим сильніше вона віджимає клубову і нижню порожнисту вену.

Кров в нижніх кінцівках перестає циркулювати і застоюється. Через це збільшується ризик утворення тромбів. Закупорка вен виступає провокуючим фактором появи лимфостаза в ногах і області поперекового відділу.

При ураженні легкого

При зростанні пухлинного освіти рідка частина крові безперешкодно може проникати в м’які тканини, які оточують кровоносні судини . У хворого відзначається різкий набір маси тіла, виділення сечі в невеликій кількості.

Якщо своєчасно не вжити заходів щодо усунення патологічного стану, це призведе до великого набряку нижніх кінцівок, що супроводжується появою лущення.

також лімфостаз може виникати на тлі раку простати і органів малого тазу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рак легенів

Класифікація

Якщо розглядати причини виникнення запалення і механізм його розвитку, то можна виділити дві форми лимфостаза.

Первинний

Хвороба починає проявлятися ще з раннього дитинства. Цей вид описується недостатністю лімфосістеми, до чого можуть призводити вроджені аномалії лімфатичних шляхів.

Первинна форма характеризується ураженням однієї або обох кінцівок.

Вторинний

Це патологічний стан , що виникає на тлі травмування або хвороби лімфи, яка спочатку була правильно сформована. У більшості випадків цей тип лимфостаза вражає тільки одну кінцівку і має запальну або посттравматичних природу походження.

Причини

Лимфостаз у онкологічних хворих може бути спровокований рядом факторів:

 • онкологічне поразка молочних залоз і головного мозку.
 • злоякісні новоутворення в печінки або легені.
 • рак простати .
 • розвиток серцевої і ниркової недостатності в гострій формі.
 • декомпенсированное варикозне розширення вен.

Крім того, що появі патології можуть сприяти онкозахворювання, провокуючим фактором лимфостаза також може виступати лікування онкологічних пухлин.

Після видалення лімфовузлів і судин

Щоб не допустити подальше поширення атипових клітин з людського організму, фахівцям одночасно з новоутворенням доводиться сікти відповідні до них судини і лімфатичні вузли. В результаті це призводить до застою лімфи.

Після променевої та хіміотерапії

Головне завдання таких терапевтичних заходів зводиться до припинення росту і загибелі ракових клітинних структур.

Під впливом хіміотерапевтичних препаратів і радіоактивного опромінення не виключено пошкодження поруч розташованих лімфососудов, що може спровокувати їх непрохідність.

Симптоми

Набряк лімфи характеризується змін в тканинах шкіри і підшкірних шарів. Такий стан може супроводжуватися характерною клінічною картиною:

 • набряклість ураженої кінцівки.
 • відчуття напруги в руці або нозі.
 • тяжкість .
 • біль .
 • дискомфорт , викликаний здавленням зв’язок і суглобів.

Лимфостаз в онкології

Ракові захворювання, незалежно від локалізації патологічного процесу, завжди стають причиною розвитку певних ускладнень.

Крім того, виділяють і візуальні симптоми, які можуть сигналізувати про розвиток лімфостазу:

 • глибокі складки на поверхні шкіри.
 • целюліт .
 • освіту грубих ділянок на тлі інфікування або фіброзу протеїнового типу.
 • підтікання лімфи.
 • неможливість захопити шкіру в складку в області поразки.

Також у хворого будуть спостерігатися психічні розлади, викликані збільшенням рук і ніг в обсягах і зміною форми тіла.

Стадії

Розвиток лимфостаза проходить в кілька етапів.

Минущий спонтанний набряк

Як правило, набряклість починає проявлятися у вечірній час. Вранці після відпочинку вона спадає самостійно. При цьому людина не відчуває болю. У нього виникає відчуття, що м’які тканини розбухають. При натисканні в місці вогнища ураження залишається невелика ямка.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою, доступною і актуальною .

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  гепатобластома

При сильному натягу в місці ураження поверхню шкіри набуває гладкість і блиск. Якщо діагностувати хворобу на цій стадії, воно легко піддається лікуванню.

Необоротний набряк

При відсутності терапії патологія прогресує. Набряклі тканини стають більш щільними, хворий починає відчувати болючі відчуття. Сліди при натисканні не проходять тривалий час.

На тлі порушення лімфообігу і кровотоку м’які тканини піддаються переродження запального характеру. Клінічна картина доповнюється судомами м’язів, зміною відтінку шкіри в ділянці ураження.

Якщо набряк великий, шкіра розтягується і починає тріскатися. В результаті підвищується ймовірність приєднання бактеріальної інфекції. Нормальні тканини все більше заміщуються сполучною, утворюються фіброзні тяжі.

Необоротна слоновість

На цій стадії уражену ділянку починає збільшуватися в розмірах, формуються контрактури, розвивається деформуючий остеоартроз. В результаті шкіра стає темно-бурого відтінку. При відсутності лікування утворюються трофічні виразки, з яких починає витікати лімфатична рідина.

Чому лімфостаз заважає жити

Захворювання призводить не тільки до косметичних змін. На тлі пошкодження нервів і судин обмежуються і функціональні можливості. На початку появи лімфатичного набряку хворий намагається не піддавати уражену кінцівку важких навантажень і обмежує її в русі. В результаті м’язи починають втрачати силу і атрофуються, при цьому більш стрімкими темпами розвивається атрофія рук.

Незважаючи на те, що онкологи настійно рекомендують відразу після хірургічного втручання розробляти кінцівку, багато пацієнтів цей припис ігнорують, що пояснюється декількома причинами :

 • страх .
 • необхідність в навчанні робити гімнастику .
 • відсутність психологічної підготовки у хворого.

В більшості випадків потрібна допомога фахівця з лікувальної фізкультури. Тільки такі заходи допоможуть звести до мінімуму вираженість лімфонабряках.

Після операції з видалення ракової пухлини хворі отримують спеціальну пам’ятку, в якій детально описано, як попередити лімфостаз. Але з огляду на сильного стресу щодо виявлення онкозахворювання, чоловіки і жінки не завжди готові перебороти себе і почати виконувати вправи.

Діагностика

Оскільки лімфатичний набряк є симптомом або наслідком онкологічної хвороби, то діагностичні заходи спрямовані в першу чергу на визначення першопричини його появи.

Обстеження включає ряд лабораторних та інструментальних досліджень.

Рентген

Метод дозволяє виявити новоутворення у внутрішніх органах і поширення метастазів на інші анатомічні структури і тканини. Цей спосіб вважається одним з найбільш ефективних при діагностуванні багатьох патологічних процесів.

УЗД

За допомогою ультразвукового дослідження вдається не тільки виявити пухлину, а й визначити її розмір і локалізацію.

УЗД-діагностика отримала широке поширення в області флебологии завдяки своїй простоті, доступності та безпеки.

Біопсія

Після того, як буде встановлено місце розташування онкологічного освіти, лікар бере зразок патологічної тканини, щоб визначити характер перебігу хвороби за допомогою проведення гістології або цитології.

Дослідження біологічного матеріалу дає можливість підтвердити або спростувати наявність патологічно змінених клітинних структур.

щоб визначити локалізацію лімфатичного блоку і рівень прохідності судин, проводять лімфографія, комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію, лімфосцінтіграфіі.

Лікування

При лімфостаз призначають комплек з терапевтичних заходів.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на те, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Препарати

Щоб усунути набряклість кінцівок, лікар прописує лікарські засоби, що поліпшують лимфообращение, кровотік в периферичних судинах і капілярах.

Купірувати запалення можна за допомогою препаратів, що поліпшують обмінні процеси. Якщо спостерігається приєднання рожистого запального процесу, проводять антибіотикотерапію.

Всі лікарські засоби, дозування і термін лікування фахівець підбирає для кожного хворого індивідуально.

Масаж

Лімфодренажний масаж сприяє нормалізації кровообігу і лімфотоку в ураженій кінцівці. Його можна робити вдома самостійно. Як виконувати, розповість лікар.

ЛФК

Вправи можна робити тільки під контролем фахівця. У кожному разі комплекс розробляють індивідуально, при цьому беруть до уваги стадію хвороби, ступінь ураження, супутні патологічні стани.

Завдяки лікувальної гімнастики відновлюється кровообіг, купіруються застійні процеси в судинах, нормалізується обмін речовин в організмі.

Фізіотерапія

Лікуючий лікар може порекомендувати лазеротерапію, магнітотерапію і стимуляцію м’язів. Перш ніж призначати процедури, важливо переконатися у відсутності протипоказань. Виконання фізіотерапевтичного сеансу при обмеженнях може ускладнити перебіг основної патології.

Ускладнення

При відсутності терапевтичних заходів, спрямованих на усунення лімфостазу, зростає ризик появи наслідків.

До найбільш поширених ускладнень відносять розвиток бешихового поразки на тлі приєднання бактеріальної інфекції, утворення виразок, які можуть спровокувати зараження крові.

При прогресуванні патологічного процесу уражені тканини можуть розростатися і здавлювати поруч розташовані структури, приводячи до порушення їх нормального функціонування.

Прогноз

При своєчасному виявленні і лікуванні лімфостаз не представляє небезпеки, але розвиток ускладнень підвищує ймовірність інвалідизації в кілька разів.

Поява трофічних виразок і поширення по організму запалення можуть спровокувати смертельний результат, який настає в результаті зараження крові.

Лимфостаз — це найпоширеніше ускладнення при онкологічних захворюваннях. Раннє діагностування лімфатичного набряку не представляє небезпеки і добре піддається лікуванню. Важке ураження здатне привести до летального результату.

Схожі статті

рак очі

elena elena

хвороба Боуена

elena elena

кардіоезофагеального рак

elena elena

рак м’язів

elena elena

метастази

elena elena

рак зуба

elena elena

рак ясна

elena elena

нейроендокринний рак

elena elena

рак мозочка

elena elena

Залишити коментар