Рак

мезотеліома

Зміст Приховати
 1. Класифікація і патогенез
  1. Патогенез
  2. Морфологія
   1. Локалізована мезотеліома
   2. Сузір’я мезотеліома
  3. Місце локалізації
   1. Мезотеліома плеври
   2. Мезотеліома очеревини
   3. Мезотеліома яєчка
   4. Мезотеліома суглоба або синовиома
 2. Причини
 3. Симптоми
 4. Діагностика
  1. Збір анамнезу і опитування пацієнта
  2. Рентгеноскопія грудної клітини
  3. КТ і МРТ
  4. ПЕТ-КТ (позитронно-емісійна комп’ютерна томографія)
  5. Лапароскопія, торакоскопія, біопсія
  6. Ехокардіографія (УЗД)
 5. Лікування
  1. Хірургічне втручання
  2. Хіміотерапія
  3. Променева терапія
  4. Інші методи
 6. Ускладнення
 7. Прогноз
 8. Профілактика

Мезотеліомою (mesothelioma) називається злоякісна або доброякісна пухлина, що виростає з мезотелію ія — сполучно-тканинної шару клітин, що покривають внутрішні порожнини органів. Найчастіше локалізується на плеврі, рідше — на перикарді, очеревині, внутрішній оболонці яєчка.

Мезотеліома — порівняно рідкісне захворювання, провоковане контактом з деякими канцерогенними речовинами (азбестом і ін.). Розвивається патологія в 2-х морфологічних формах: у вигляді чітко обмежених вузликів на широкому (рідше) або вузькому підставі або потовщення мезотелия без виражених кордонів.

Мезотеліома — новоутворення злоякісного або доброякісного характеру, що розвивається з мезотелия.

На ранніх стадіях пухлина протікає з болем в грудині, сухим кашлем, субфебрильною температурою і суглобовими болями.

Рентген, КТ та МРТ дозволяють уточнити локалізацію і ступінь розвитку хвороби. Радикальний спосіб лікування — операція.

В залежності від локалізації і форми може розвиватися як безсимптомно, так і з вираженою симптоматикою у вигляді дискомфорту, болю, кашлю, підвищення температури.

Класифікація і патогенез

Мезотеліоми класифікуються по патогенезу, морфології і місця локалізації.

Патогенез

Розрізняють дві основні форми захворювання в залежності від патогенезу.

 • Мезотеліома доброякісна або фіброзна. Характеризується тим, що не дає метастазів.
 • Мезотеліома злоякісна. Інші назви — ендотеліома саркоматозние, рак целомічний. Це швидко метастазує, інфільтруючих освіту.

Морфологія

За морфології виділяють також 2 форми.

Локалізована мезотеліома

Формується у вигляді вузлів на широкому або вузькому підставі. Морфологічно це скупчення світлих клітин в вигляді тубулярних йди железістоподобних структур розміром 6-20 см. Може мати як злоякісну, так і якісну (фіброзну) форму.

Сузір’я мезотеліома

Являє собою потовщення серозної оболонки внутрішніх органів, що досягає 3 і більше см. Не має чітко обмежених контурів.

Іноді покривається сосочковими разрастаниями. Можливо метастазування в регіонарні лімфовузли, прилеглі тканини і органи (ШКТ, печінка, легені). Характерна особливість дифузійної мезотеліоми — мукоїдне набухання (продукування мукоїдного речовини).

Місце локалізації

В основному пухлина вражає плевру, перикард, очеревину і внутрішню оболонку яєчка.

Мезотеліома плеври

Це найпоширеніше злоякісне або доброякісне (з можливістю переродження в злоякісне) освіту. Становить 70-75% від усіх форм мезотеліоми.

Вражає плевру (вісцеральний або парієтальних листки). Злоякісна форма мезотеліоми плеври характеризується прискореним зростанням, освітою пластівців або вузликів, іноді з домішкою лімфи і крові.

Чи здатна поширюватися на всю плевру, оточуючи легке з усіх боків. Плевральна порожнина заповнюється серозно-геморагічним ексудатом. Пухлина може проростати в легені, серце, печінку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рак порожнини рота

Мезотеліома очеревини

Щодо рідкісна форма (10-20%), але відрізняється несприятливим прогнозом. Зростає і метастазує швидко, тривалий час — безсимптомно. Коли хвороба виявляється, лікування стає вже малоефективним.

Мезотеліома яєчка

Доброякісна пухлина, розвиток починає з оболонки яєчка або придатка насіннєвого каналу.

Мезотеліома суглоба або синовиома

Вражає сухожильні піхви і / або суглобові синовіальні сумки. Буває 3-х видів:

 • Синовіоми доброякісна. Складається з фібробластів і гігантських клітин. Виникає найчастіше в пальцях кисті.
 • Синовіоми злоякісна. Інша назва — саркома синовіальна.
 • Синовіоми Мультікістозная. Доброякісне утворення у вигляді кіст, вистелених мезотелием. Вражає найчастіше дівчат і жінок середнього віку. Місце локалізації — тазовий очеревина, зазвичай дугласового простір.

Метастазирование відбувається по лимфопутях, гематогенний шлях рідкісний.

Причини

Найбільш поширеною причиною мезотеліоми незалежно від локалізації є тривале контактування з азбестом. Хвороба може розвинутися через десятиліття після припинення контакту з азбестовим пилом. Найбільш високий ризик захворіти у людей, які контактували з азбестом в молоді роки.

Чому нашим статтям можна довіряти?

Ми робимо медичну інформацію зрозумілою , доступною і актуальною.

 • Все статті перевіряють практикуючі лікарі.
 • Беремо за основу наукову літературу і останні дослідження.
 • Публікуємо докладні статті, що відповідають на всі питання.

У меншій мірі, але також небезпечний контакт з деякими іншими хімічними патоагентамі — берилієм , рідким парафіном, силікатами. Відносно останніх проводилися випробування на щурах, яким шляхом інгаляції кварцовий пил.

При цьому кількість хворих на рак легенів серед піддослідних тварин збільшувалася. Ці дані підтверджуються статистикою, яка свідчить про те, що люди, які працюють в приміщеннях з кварцовою пилом, піддаються підвищеному ризику захворіти на рак легенів.

До хвороби може привести і іонізуюче випромінювання.

Мезотеліома плеври

Мезотеліома плеври — захворювання, що відноситься до групи первинних злоякісних пухлин.

Фактори ризику, що сприяють захворюванню мезотеліомою:

 • інфекційні хвороби.
 • генетична схильність.
 • робота у шкідливих умовах.
 • несприятлива екологія в місці проживання.
 • куріння, особливо в поєднанні з впливом азбесту (ризик розвитку мезотеліоми в цьому випадку багаторазово зростає).

Симптоми

Симптоматика мезотеліоми визначається формою захворювання і локалізацією патології. Локалізована пухлина плеври нерідко протікає безсимптомно, виявляється випадково при рентгеноскопії з іншого приводу. У виражених випадках відзначаються болі в грудях, сухий кашель, слабкість, субфебрильна (невисока) температура, іноді суглобові болі.

Сузір’я мезотеліома плеври нерідко протікає гостро, з нічним кашлем, головним болем, ознобом, сильним підвищенням температури. Біль нерідко іррадіює в інші органи. Це заважає діагностування хвороби в силу схожості симптомів мезотеліоми з міжреберної невралгією, ниркової колькою, інфарктом міокарда, холециститом, стенокардією.

Мезотеліома очеревини спочатку може протікати латентно. Хворі відчувають симптоми, схожі з диспепсичними розладами — абдомінальний дискомфорт і болі нечіткої локалізації, з чергуванням діареї та запору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рак жовчного міхура

З розвитком хвороби в черевній порожнині накопичується рідина, пухлина проростає в прилеглі тканини і органи. При локалізованої формі пальпірованіе може показувати наявність рухомого пухлини.

Мезотеліома перикарда проявляє себе скупченням рідини в перикарді, серцевими болями.

Мезотеліома яєчка, починаюча свій розвиток з серозних оболонок, викликає збільшення яєчка і зазвичай є доброякісною.

Діагностика

Способів діагностики, які однозначно можуть діагностувати мезотеліому, поки не розроблено. Щоб поставити точний діагноз, необхідно проводити комплексне обстеження, що включає різні способи діагностування. У їх числі такі.

Збір анамнезу і опитування пацієнта

З’ясовуються терміни і обставини виникнення симптомів. Обов’язкова наявність інформації, чи мав пацієнт коли-небудь контакт з азбестом. Огляд включає прослуховування фонендоскопом.

Рентгеноскопія грудної клітини

Дозволяє встановити ураження тканин і скупчення рідини в плевральній порожнині. У 95% випадків мезотеліома супроводжується плевральним випотом.

КТ і МРТ

Проводять для візуалізації області поразки, за допомогою томографа можна розглянути пухлина в деталях, оцінити її розміри і форму.

ПЕТ-КТ (позитронно-емісійна комп’ютерна томографія)

Метод заснований на введенні в вену радіоактивного маркера, активно проникає в тканини з підвищеним метаболізмом, до яких відносяться і ракові клітини.

Відстежується накопичення індикатора в органах, уражених раком. Спосіб дозволяє відстежити метастазування. ПЕТ-КТ використовується в комбінації з комп’ютерної томографії. Можливе проведення КТ і ПЕТ-КТ з об’єднанням знімків.

Лапароскопія, торакоскопія, біопсія

Представляють собою види ендодонтичного обстеження за допомогою торакоскопії, який вводиться в грудну клітку шляхом проколу її відтінки.

За допомогою ендоскопа забирають ексудат або тканину для морфологічного дослідження та ідентифікації пухлини. Торакоскопия дозволяє дренувати плевральну порожнину одночасно з плевродез і біопсією плеври, точність діагнозу при цьому досягає 98%.

Ехокардіографія (УЗД)

Заснована на відмінності відображення ультразвуку від середовищ, що мають різну щільність .

Щоб диференціювати ракову мезотеліому від метастазів інших злоякісних утворень, використовується імуногістохімічне дослідження з використанням маркерів імунних клітин.

у хворих мезотеліомою в крові і плевральної рідини істотно підвищено розчинний мезотелінсвязанний протеїн, особливо епітеліоподібно підтипу. Складність діагностування в даному випадку полягає в тому, що це має місце і при інших злоякісних патологій, таких як рак підшлункової залози і яєчників.

Однозначно діагноз підтверджує тільки цитологічне і гістологічне дослідження клітин і зрізів, взятих з біозразків пухлини .

Лікування

Лікування мезотеліоми визначається його формою. У разі локалізованого типу проводиться хірургічне втручання.

Самолікування небезпечно ускладненнями!

Увага

Незважаючи на то, що наші статті засновані на перевірених джерелах і пройшли перевірку практикуючими лікарями, одні і ті ж симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, а хвороба може протікати не по підручнику.

Плюси від звернення до лікаря:

 • Тільки фахівець пропише відповідні препарати.
 • Одужання пройде легше і швидше.
 • Лікар проконтролює перебіг хвороби і допоможе уникнути ускладнень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  нейробластома

знайти лікаря

Не намагайтеся лікуватися самостійно — зверніться до фахівця.

Дифузна форма вимагає комплексного лікування, що включає всі розроблені на сьогоднішній день способи боротьби з пухлинами.

Хірургічне втручання

Найбільш радикальним способом лікування мезотеліоми є Екстраплевральная плевропн евмоектомія. Додатково можуть віддалятися лімфовузли середостіння і легкого, проводитися резекція перикарда і діафрагми. З паліативних способів застосовується тальковий плевродез, плевроперітонеальной шунтування, плевректомія.

Хіміотерапія

Призначається поєднання протипухлинних та антіметаболітних засобів (цисплатин з гемцитабином або пеметрекседом), які можуть прийматися не тільки орально, але і внутриплеврально. Дія цих препаратів засноване на пригніченні розмноження ракових клітин.

Променева терапія

Гальмує ріст пухлини, зменшує її розміри. Як самостійний спосіб не застосовується, призначається після оперативного втручання для впливу на прилеглі до операційної рани тканини (інтраопераційно), або для зняття болю (симптоматично).

Інші методи

До них відноситься імуно-та фотодинамічна терапія, яка не має самостійного значення і використовувана тільки в комплексі з іншими способами.

Для відводу плеврального випоту робляться пункції, організовується дренаж плевральної порожнини за допомогою мікрокатетерів.

Поєднання хірургічних способів з опроміненням і хіміотерапією є найбільш ефективним, дозволяє підвищити виживання онкохворих до декількох років.

Ускладнення

Тяжкість ускладнень патології залежить від її анатомічної форми. При найпоширенішою плевральної мезотеліоми про загостреній формі свідчить:

 • труднощі дихання і ковтання.
 • болю в грудях.
 • набряки шиї та обличчя (викликаються здавленням вен).
 • плевральний випіт (накопичення рідини в плеврі).

Прогноз

Прогноз залежить від форми захворювання. Доброякісна мезотеліома в 90% призводить до повного одужання після видалення пухлини.

Злоякісні форми характеризуються швидким ростом і проростанням в прилеглі тканини. Для локалізованих форм захворювання прогноз сумнівний, для дифузних — несприятливий.

В середньому виживаність при злоякісній дифузійної мезотеліома становить 8-14 місяців. Але відомі випадки, коли пацієнти жили більше 5 років. Результат залежить від гістології пухлини і стану хворого. Епітеліоподібні форми менш небезпечні, ніж двофазні і саркомоподобний.

Однією з причин низької виживаності є пізнє виявлення захворювання. До несприятливих факторів належать також молодий вік, чоловіча стать, підвищена активність ЛДГ, низький гемоглобін, підвищений тромбоцитоз і лейкоцитоз. Наявність грудних болів і втрати ваги понад 5% погіршують прогноз.

Профілактика

Основна міра профілактики мезотеліоми — виняток контактів з речовинами, здатними її викликати, в першу чергу з азбестом. Це особливо актуально для людей, які по своїй професійній діяльності контактує з цим матеріалом: будівельників, виробників будматеріалів, гірників, а також мешканців старих будинків, стіни яких містять азбест.

Потрібно бути обережним щодо ультрафіолету, контролювати час знаходження під сонячним опроміненням і користування солярієм.

Схожі статті

рак Педжета

elena elena

Рак грудної клітини

elena elena

Рак жовчного міхура

elena elena

рак ануса

elena elena

рак ноги

elena elena

рак горла

elena elena

Рак крові

elena elena

рак нирки

elena elena

рак вульви

elena elena

Залишити коментар